Jaka była szansa, że życie na Ziemi utrzyma się przez miliardy lat?

Jaka była szansa, że życie na Ziemi utrzyma się przez miliardy lat?

Nawet biorąc pod uwagę ten niezbyt fortunny rok, życie na Ziemi jest obecnie stosunkowo sielankowe. Naukowcy sądzą, że w przeszłości zdarzało się, że przetrwanie tutaj wisiało na włosku.

Artykuł opublikowany na łamach Communications Earth & Environment sugeruje, że klimat Ziemi umożliwiał jej zamieszkanie przez 3-4 miliardy lat.

Czytaj też: Poszukiwanie życia pozaziemskiego wymaga poważnych zmian
Czytaj też: Uran może stwarzać warunki dla życia pozaziemskiego. Te obiekty interesują naukowców
Czytaj też: Czy trzęsienia ziemi powodują ocieplanie Arktyki?

Dopływ światła słonecznego zwiększył się od tego czasu o 30%. Klimat na Ziemi jest przy tym dość niestabilny i może skrajnie się zmienić w ciągu zaledwie 1 miliona lat. Aby przekonać się, jakie były szanse na przetrwanie życia na nasze planecie, autorzy nowych badań przeprowadzili symulacje dot. tysięcy planet.

Życie na Ziemi wydaje się prawdziwym ewenementem – szczególnie w oparciu o symulacje

Każda obiekt została przetestowany pod kątem tego, czy nadawał się do zamieszkania przez nieprzerwany okres 3 miliardów lat. Wyniki sugerują, iż długotrwałe zamieszkiwanie Ziemi było więc najprawdopodobniej wynikiem przypadku, a nie pewnikiem.

Czytaj też: To wideo pokazuje, jak długa jest historia Ziemi
Czytaj też: Życie pozaziemskie niedaleko pobliskiej gwiazdy? Oto, co wiemy
Czytaj też: Życie pozaziemskie a obecność metanu. Jaka jest zależność?

Klimat każdej ze 100 tysięcy planet był odmienny i sprawdzany na różne sposoby. W efekcie niektóre ochładzały się, a inne ogrzewały. Temperatury panujące na tych wirtualnych światach były śledzone przez 3 miliardy lat. Okazało się, że tylko jedna zdołała była zamieszkiwalna w każdej ze 100 symulacji. Łącznie tylko 9% z nich było zdatnymi do zamieszkania przez co najmniej 3 mld lat.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News