Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [26.04.2020]

Royal Navy, okręty podwodne, autonomiczne okręty podwodne, robotyczne okręty podwodne

Najlepszym opisem dla ubiegłego tygodnia w temacie wojskowości będzie zdecydowanie coś nawiązujące do tego, że nowe wypiera stare… ale nie zawsze.

Rosja testuje nowy czołg w Syrii

Rosja nie boi się swoich militarnych poczynań i dumnie wręcz ogłosiła przez swoje państwowe medium, że rozpoczęła testy polowe czołgu T-14 Armata.

Rosja w syrii, nowy czołg, Rosja czołg, nowy czołg rosyjski, T14 Armata, czołg T14, czołg Armata

To z kolei zupełnie nowy projekt czołgu, a jeśli na froncie nie wejdzie do walki, to i tak pozwoli inżynierom zbadać, jak radzi sobie w suchym, pustynnym terenie.

Czołg T-14 Armata został wyposażony w działo gładkolufowe 2A82-1M, 57-milimetrowy granatnik i karabin maszynowy 12,7 milimetra na bezzałogowej wieży. Jego Trzyosobowa załoga siedzi w dodatkowo opancerzonej kapsule wewnątrz już mocno opancerzonego czołgu. Armata jest też wyposażona w aktywny system ochrony Afghanit, który wykrywa nadlatujące rakiety i pociski i zestrzela je, zanim trafią w czołg.

Okręty podwodne zyskają na komunikacji kwantowej

Chociaż obecnie wykorzystywanie technologii kwantowej cofa nas w kwestii prędkości łącza o dekady, bezpieczeństwo, jakie zapewnia, jest nieocenione. Na tyle, że może z czasem trafić do okrętów podwodnych, które ukrywają się w oceanicznych głębinach i czekają na sygnał do nuklearnego ataku.

Komunikacja kwantowa to praktyczne zastosowanie teorii kwantów do stworzenia superbezpiecznego środka komunikacji. Jej charakter umożliwia natychmiastowe sprawdzenie, czy hakerzy próbują naruszyć bezpieczny strumień danych.

Dla samolotów A-10 Warthog to nie koniec przygody

Fairchild A-10 Thunderbolt II (znane również pod nazwą A-10 Warthog) jest już z Siłami Powietrznymi USA od czasów Zimnej Wojny i choć czas na nie nadszedł, to postanowiono odroczyć ich emeryturę.

Złe wiadomości? Zdegradowano ten odrzutowiec z niszczenia czołgów wrogów do bombardowania żołnierzy i powstańców w słabo bronionej przestrzeni powietrznej.

A-10 Warthog, przyszłość A10 Warthog, emerytura Warthog, ulepszenia samolotów Warthog
Samoloty A-10 Warthog doczekają się ulepszenia, a nie emerytury

Wycofanie części floty umożliwi sfinansowanie ulepszeń zaprojektowanych w celu utrzymania A-10 w użyciu na dłużej. Ten nie będzie już jednak siał tak wielkiego postrachu, bo będzie służył wsparciu sojuszniczych oddziałów tylko wtedy, kiedy przestrzeń powietrzna nie będzie zagrożona.

Armia USA chce coraz więcej w nowym helikopterze FARA

Jak tu wyposażyć zupełnie nowy helikopter zwiadowczy z bojowym charakterem z programu FARA? Armia USA ma na to pomysł.

Teraz zapowiedziała, że pragnie w helikopterze z programu FARA (w jego ramach walczy teraz Bell i Lockheed Martin) opcjonalnego systemu autonomicznego z nadzorem oraz nowego 20 mm działka.

helikopter FARA, USA FARA, wyposażenie FARA, nowości programu FARA, zwycięzcy FARA, nowy helikopter USA

Zainteresowane firmy mają czas do 15 maja na przedstawienie pomysłów na wyposażenie FARA w funkcje nawigacyjne, takie jak:

Wizualne rozwiązania wspomagane cyfrową nawigacją terenu w zakresie nawigacji powietrznej w środowiskach pozbawionych GPS.

Pentagon zachęca Marynarkę USA do porzucenia lotniskowców

Co wolelibyście – dwa superlotniskowce napędzane siłą atomu, czy dziesiątkę mniejszych okrętów bojowych? Pentagon najwidoczniej uważa, że lepszym jest to drugie podejście, bo w najnowszym badaniu zaproponował Marynarce Wojennej USA porzucenie dwóch lotniskowców.

Wszystko po to, aby zwiększyć liczbę mniejszych okrętów wojennych, bo według raportu, Marynarka Wojenna może wycofać dwa lotniskowce i poświęcić te oszczędności na zakup kilkudziesięciu okrętów wielkości fregaty, a także tych dużych i bezzałogowych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News