Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o zaskakującym pochodzeniu brody, ilości tlenu na dawnej Ziemi oraz wodzie na jednym z księżyców Jowisza.
Kiedy przedstawiciele Homo sapiens dotarli do Europy? Pojawiły się zaskakujące dane
Archeolodzy przeanalizowali szczątki należące najprawdopodobniej do czterech różnych osób, a najstarszy element pochodzi sprzed ok. 46 tysięcy lat. Na tej podstawie naukowcy stwierdzili, że pierwsi przedstawiciele Homo sapiens w Europie pojawili się na naszym kontynencie ok. 47 tysięcy lat temu. Wygląda na to, że koegzystowali oni przez kilka tysięcy lat z neandertalczykami, którzy wyginęli przed ok. 40 000 lat.
Posłuchajcie muzyki stworzonej przez sondę lecącą w stronę Merkurego
Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała zapisy telemetryczne przesłane przez sondę BepiColombo. Pięć nagrań zostało wykonanych za pomocą dwóch instrumentów. Następnie zebrane dane zostały skonwertowane na dźwięk i ustawione tak, aby mieściły się w zakresie słyszalnym dla ludzkiego słuchu. Efekty wysiłków możecie przetestować na własnej skórz… uszach.
Ilość tlenu na Ziemi była w przeszłości większa niż sądzono. Co to oznacza dla życia?
Analizy szungitu, bogatej w węgiel skały osadowej powstałej ok. 2 mld lat temu wykazały, że na początku swojego istnienia Ziemia mogła być znacznie bogatsza w tlen niż sądzono do niedawna. Opisane powyżej badania potwierdzają przypuszczenia, że odpowiednie warunki dla ewolucji złożonego życia pojawiły się na naszej planecie znacznie wcześniej niż sądzono.
Rakieta przebiła się przez atmosferę i spadła na Ziemę. Chińczycy nie mieli nad nią kontroli
Chińczycy byli w ostatnich latach autorami niejednego, niekontrolowanego upadku fragmentów rakiet. Tym razem chodzi o ważący niemal 18 ton element, który przeleciał przez atmosferę i spadł na Ziemię. Rakieta Long March 5B przeleciała m.in. nad Los Angeles, Nowym Jorkiem czy Colorado Springs zanim rozbiła się o wody Atlantyku w pobliżu miasta Nawakszut w Mauretanii.
To zwierzę nie potrzebuje tlenu. W jaki sposób funkcjonuje?
Niewielkich rozmiarów pasożyt, którego znaleziono u łososi, zyskał miano Henneguya salminicola. Badacze próbują zrozumieć, w jaki sposób owe zwierzę jest w stanie funkcjonować bez tlenu. Jedna z teorii zakłada, że zwierzę nie posiada mitochondrialnego genomu ani zakodowanych genów, które umożliwiałyby mu oddychanie komórkowe. Odkrycie to pozwala sugerować, że ewentualne życie pozaziemskie wcale nie musi opierać się na oddychaniu tlenem.
Naukowcy opracowali koralowce odporne na wysokie temperatury
Zespół badawczy złożony z przedstawicieli CSIRO, AIMS oraz Uniwersytetu w Melbourne „zaprojektował” koralowce, które – po wystawieniu na działanie wysokich temperatur – nie ulegają tzw. blaknięciu. Aby tego dokonać, naukowcy najpierw wyizolowali mikroalgi, by potem wyhodować je w laboratorium. Przez 4 lata używali techniki zwanej kierowaną ewolucją, by potem stworzyć symbiotyczne połączenie pomiędzy zmodyfikowanymi mikroalgami a koralowcami. W efekcie uzyskali koralowce znacznie wytrzymalsze niż dotychczas.
Nie uwierzycie, jak podobnie do ludzi zachowują się dorastające psy
Okazuje się, że psy chodzą w okres „nastoletni” gdy mają ok. 8 miesięcy. Z obserwacji wynika, iż kierowane burzą hormonów, czworonogi mogą lekceważyć i nie słuchać swoich właścicieli. W ramach eksperymentu naukowcy poprosili właścicieli psów o ocenę zwierząt pod kątem ich zachowań, a w oddzielnej próbie sprawdzali posłuszeństwo pupili. Okazało się, że szczeniaki przed okresem dojrzewania chętnie spełniały rozkazy wydawane zarówno przez właścicieli jak i obce osoby. „Nastolatki” miały jednak tendencję do odrzucania poleceń panów i słuchania obcych.
Naukowcy stworzyli chimerę człowieka i myszy
Udało się stworzyć myszy, u których 4% komórek stanowią te pobrane od ludzi. Znajdowały się one w tkankach, które tworzyły serce i mózg, a ich szczególnie duże stężenie występowało we krwi. Autorzy eksperymentu przekonują, że w przyszłości na takich hybdrydach będzie można testować np. terapie lekowe czy zabiegowe, które później będą prowadzone na ludziach.
Na księżycu Jowisza może istnieć ciekła woda
Wykorzystując symulacje komputerowe oparte na próbkach zebranych przed laty przez sondę Galileo, naukowcy doszli do wniosku, że na Europie dochodzi do swego rodzaju erupcji. Ich zdaniem, raz na jakiś czas gruba warstwa lodu pokrywająca podpowierzchniowy ocean pęka i przebijają się przez nią strumienie wody. Są one wyrzucane w przestrzeń kosmiczną, co wcześniej zaobserwowano na innym księżycu Jowisza – Enceladusie.
Z eksperymentów wykorzystujących substytut brody wynika, że męski zarost mógł wyewoluować w celu ochrony mężczyzn przed obrażeniami zadanymi podczas walki. Okazało się, że pełen „zarost” pochłaniał średnio o 30% więcej energii niż pozostałe modele. Przetrwał on też w większości przypadków – współczynnik uszkodzeń wyniósł w jego przypadku 45%, w porównaniu do 95% u dwóch pozostałych rodzajów owłosienia.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News