Reklama
aplikuj.pl

Gogle noktowizyjne niczym okulary. Tego chce DARPA

Gogle noktowizyjne niczym okulary, gogle noktowizyjne nowej generacji, nowe gogle noktowizyjne, DARPA gogle noktowizyjne

Ruszył program DARPA, mający na celu sprawić, że gogle noktowizyjne będą niczym okulary. Kompaktowość – tego oczekuje się po nowych goglach ENVision (Enhanced Night Vision).

Kompaktowe gogle noktowizyjne

Zapewne wiecie, że noktowizory służą do pokonywania bariery ciemności, co w wojsku i na froncie jest kluczowe do nocnych akcji. Co ciekawe, noktowizory zostały opracowane przed II wojną światową, ale stały się praktyczne dopiero w latach 60. rewolucjonizując działania wojskowe, skutecznie eliminując osłonę ciemności jako ochronę dla wrogich sił.

Czytaj też: Ruszyły testy opancerzonego robota Type-X Milirem
Czytaj też: Woda jako ratujący życie środek na polu bitwy? Sprawdźcie rozwiązanie z USA
Czytaj też: Jeden z pierwszych amerykańskich VSTOL na 54-letnim nagraniu

Chociaż ponad pół wieku później noktowizory stały się bardziej wyrafinowane, zapewniając możliwość widzenia w szerszym spektrum podczerwieni, a także rozpoznawania sygnatur cieplnych, ciągle pozostają nieporęczne i ciężkie, ograniczając pole widzenia o jedną trzecią.

DARPA chce to zmienić nowymi, rewolucyjnymi goglami, które nie będą już mierzyć 12 cm długości, obciążając szyję po zamontowaniu na hełmie. Wykorzysta do tego najnowsze osiągnięcia w dziedzinie fotoniki i materiałów optycznych w celu zastąpienia złożonej elektroniki pojedynczą płaską soczewką.

Czytaj też: Lekki, ale solidny wojskowy dron Bug dla Brytyjczyków
Czytaj też: Bojowy dron Loyal Wingman po kolejnych testach
Czytaj też: Siły Powietrzne USA usuną część naszywek w celu walki z rasizmem i seksizmem

Wymagałoby to wykorzystania optyki planarnej, nowych materiałów do wykrywania światła oraz sposobów interakcji światło-materia. Gdyby tego było mało, gogle noktowizyjne niczym okulary spróbują zbadać możliwość wykorzystania cienkich materiałów do bezpośredniej konwersji fotonów z podczerwieni na widzialne pasmo widma zamiast korzystania z systemu przetwarzania wizyjnego.

Webinarium dotyczące projektu będzie miało miejsce 21 stycznia 2021 roku.