Kilka dni temu pisaliśmy, że nowo narodzone osobniki z gatunku Tyrannosaurus Rex wielkością przypominały średnich rozmiarów psa. Teraz mamy nowe informacje na temat kolejnych dinozaurów.
Naukowcy przeprowadzili bowiem analizy kości szczęk sprzed ok. 77 milionów lat. Mający 3 cm długości fragment należał do przedstawiciela gatunku zwanego daspletozaurem. Z kolei mający około 72 mln lat pazur najprawdopodobniej stanowił kiedyś oręż tzw. albertozaura.
Czytaj też: Jak rozmnażały się dinozaury?
Czytaj też: Hybryda ptaka z dinozaurem? Zobaczcie tego nietypowego osobnika
Czytaj też: Dinozaury nie wyginęły przez asteroidę? Pojawiły się nowe dowody
Oba gatunki były nieco mniejszymi kuzynami słynnego Tyrannosaurusa rexa. Co ciekawe, największe znane tyranozaury osiągały ponad 12 metrów długości i nawet 8 ton wagi. Wspomniana kość szczęki posiada charakterystyczne cechy, które pozwalają sądzić iż należała do zwierzęcia z rodziny tyranozaurów.
Dinozaury z rodziny tyranozaurów mogły polować już wkrótce po urodzeniu
Z artykułu opublikowanego na łamach Canadian Journal of Earth Sciences wynika, że naukowcy byli zaskoczeni tym, jak bardzo kości pochodzące od embrionów przypominały te należące do już narodzonych oraz dorosłych osobników.
Czytaj też: Młode tyranozaury wyglądały zaskakująco uroczo
Czytaj też: Dinozaur żył na niewłaściwym kontynencie. Paleontolodzy próbują rozwiązać zagadkę
Czytaj też: Walka tyranozaura z triceratopsem robi wrażenie. Zobaczcie niezwykłą skamielinę
Pozwala to sądzić, że tyranozaury już od pierwszych dni życia były gotowe do polowania i zabijania. Nie wiadomo, czy ich silne szczęki i ostre zęby od początku służyły do chwytania zdobyczy, czy też pomagały przede wszystkim w spożywaniu tego, co dostarczyli im rodzice.