Reklama

HWiNFO ze wsparciem dla nadchodzących produktów AMD

Do jednego z najpopularniejszych narzędzi diagnostycznych trafiła właśnie aktualizacja wprowadzająca wsparcie dla nadchodzących procesorów oraz kart graficznych od AMD. Czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości i czy 48-rdzeniowy procesor to tylko legendy?

Pełna lista zmian HWiNFO w wersji 5.72 przemyciła kilka wzmianek na temat nadchodzących produktów od ”czerwonych”. Do niezaskakujących możemy zaliczyć przygotowanie oprogramowania na procesory Ryzen 2 oraz płyty główne z chipsetami A420, B450 oraz X370, ale oprócz nich znajdziemy również znacznie ciekawsze pozycje. Są nimi układy graficzne Radeon RX Vega M i AMD Navi oraz procesory Starship i Matisse.

HWiNFO

RX Vega M to nic innego jak zintegrowane chipy graficzne w najnowszych APU od Intela, czyli Kaby Lake-G. Z kolei AMD Navi, to następne w kolejce karty graficzne, które mają zostać wyposażone w 7 nm rdzenie. Według ostatnich doniesień te będą ”klejone” niczym Threadrippery, co ma zapewnić ogromną skalowalność architektury. Data ich premiery? Możemy tylko gdybać, ale plotki głoszą, że pierwsze próbki zostaną opracowane w trzecim kwartale bieżącego roku.

A co z produktami ukrytymi pod nazwą Starship i Matisse? Jestem pewien, że nie widywaliście często takich określeń, ale już spieszę z wyjaśnieniami. Ten drugi jest niczym innym, jak nazwą kodową architektury Zen 2, której owoc mamy zobaczyć już w 2019 roku. Warto przypomnieć, że będzie to trzecia generacja procesorów Ryzen, a nie druga, która zadebiutuje w przeciągu następnych miesięcy.

Z kolei procesory ukryte pod nazwą kodową Starship mają być następcą wielordzeniowych układów AMD Epyc. W przeszłości pojawiały się plotki, że pracę nad nimi zawieszono, ale jeśli wzmianka o nich pojawiła się w HWiNFO, to ich premiera jest raczej przesądzona. Swoją budową mają przypominać poprzedników, ale ich składające się na nie rdzenie krzemowe mają zostać wyprodukowane w 7 nm procesie. Oprócz niższego TDP oraz wyższej energooszczędności mają oferować aż 48 rdzeni fizycznych i 96 logicznych. Dzień ich premiery tradycyjnie pozostaje zagadką.

Ponadto aktualizacja do HWiNFO poprawiła również wsparcie dla procesorów z niewydanej jeszcze generacji Ice Lake. Te mają być pierwszymi desktopowymi układami wyprodukowanymi w usprawnionym procesie 10 nm. Jednak ostatnio okazało się, że data ich debiutu oddala się coraz dalej.

Źródło: techpowerup.comwccftech.comhwinfo.com