Reklama
aplikuj.pl

Test płyty głównej ASRock X570 PG Velocita

test ASRock X570 PG Velocita, recenzja ASRock X570 PG Velocita, opinia ASRock X570 PG Velocita

ASRock X570 PG Velocita to jedna z najnowszych płyt głównych przeznaczonych dla procesorów AMD. Jak sprawdzi się ona w praktyce?

Akcesoria ASRock X570 PG Velocita

W pudełku oprócz instrukcji i płyty ze sterownikami znajdują się cztery kable SATA, śrubki M.2 oraz antena WiFi. Miłym dodatkiem są także opaski na rzepy. Generalnie akcesoriów nie ma dużo, ale całkowicie one powinny Wam wystarczyć.

ASRock X570 PG Velocita wygląda naprawdę nieźle. Płyta ma podświetlenie ARGB obok sekcji zasilania i obok wentylatora chipsetu, co naprawdę nieźle będzie wyglądało w obudowie. Dokładne wymiary ASRock X570 PG Velocita to 305 mm x 244 mm i jest to konstrukcja ATX.

Procesor zasilany jest z dwóch złączy: 8 pin i 4 pin. Sekcja zasilania jest 14-fazowa, co powinno całkowicie wystarczyć do obsługi nawet najmocniejszych procesorów. Jest ona chłodzona przez spore radiatory oraz ciepłowód. Trzeba też pamiętać o 60 A dławikach, które mają zapewnić odpowiednie napięcie procesora.

Czytaj też: Test płyty głównej Gigabyte B550 Vision D
Czytaj też: Test płyty głównej Asus ROG Strix B550-E Gaming
Czytaj też: Test płyty głównej ASRock B550 PG Velocita

Złącza ASRock X570 PG Velocita

Płyta oferuje cztery złącza na pamięci RAM. Ich maksymalna pojemność to 128 GB a prędkość 5000 MHz. Nie zabrakło oczywiście wsparcia dla profili XMP, dzięki którym szybko i łatwo ustawicie pamięci na odpowiednie taktowania.

ASRock X570 PG Velocita ma dwa złącza PCI-E 4.0 x16 (jeden w trybie x16, dwa x16/x4) oraz trzy PCI-E 4.0 x1. Wspierają one konfigurację wielu grafik AMD Quad CrossFireX oraz CrossFireX. Pierwsze dwa złącza są wzmocnione więc nie ma obaw, że ciężka grafika je wyłamie.

Nie zabrakło też 8 złączy SATA 3 6.0 GB/s obsługujących RAID 0, 1 i 10. Odnośnie złączy M.2 to do dyspozycji mamy dwa takie złącza obsługujące dyski 2230/2242/2260/2280. Obydwa złącza oferują PCI-E Gen4x4, więc bez problemów podłączycie pod nie najwydajniejsze dyski. Nie zabrakło też radiatorów, które mają za zadanie schłodzić podłączone dyski.

Płyta główna ma dwie karty sieciowe. Pierwsza to Killer E3100G (10/100/1000/2500 Mb/s) a druga to Killer AX1650x 802.11ax WiFi. Płyta obsługuje WiFi 802.11a/b/g/n/ax w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz. Nie zabrakło też Bluetooth 5.1. Karta audio to Realtek ALC1220 i współpracuje ona ze wzmacniaczem NE5532 – całość oferować całkiem niezły dźwięk jak na zintegrowaną konstrukcję.

Czytaj też: Test płyty głównej ASRock B460 Pro4
Czytaj też: Test płyty głównej ASRock Z490 Taichi
Czytaj też: Test płyty głównej Z490 Aorus Pro AX

Na samej płycie znajduje się naprawdę sporo złączy. Mamy jedno złącze CPU Fan, 1x CPU/Water Pump, 4x 4 pin, 2x RGB, 2x ARGB, 1x Thunderbolt, 2x USB 2.0, 2x YSB 3.2, 1x USB-C. Nie zabrakło też wyświetlacza kodów POST, przycisku włączającego, resetującego czy czyszczącego CMOS. Złącza rozmieszczone są w logiczny sposób, który umożliwi łatwe podłączenie wszystkich niezbędnych przewodów. Złącza do podświetlenia mamy na górze i na dole, a złącza do wentylatorów również rozmieszczone są w różnych miejscach płyty.

Złącza I/O ASRock X570 PG Velocita

test ASRock X570 PG Velocita, recenzja ASRock X570 PG Velocita, opinia ASRock X570 PG Velocita

Tylny panel również ma sporą ilość złączy. DO dyspozycji mamy dwa wyjścia na anteny, 1x HDMI, 1x DisplayPort, 1x SPDIF, 1x USB 3.2 Gen2, 1x USB-C 3.2 Gen2, 6x USB 3.2 Gen1, 1x RJ-45 oraz wejścia audio. Nie zabrakło też przycisku do flashowania BIOS, który umożliwia aktualizację BIOSu tylko z podłączonym zasilaczem.

Platforma testowa
Procesor
AMD Ryzen 5 3600
Chłodzenie
MSI MAG CoreLiquid 360RH
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
ASRock X570 PG Velocita
Pamięć RAM
HyperX Fury 2x 8 GB 3200 MHz CL16
Karta graficzna
Gigabyte GeForce RTX 3080 Gaming OC 10G
M.2
Samsung 970 Evo NVMe 1 TB
Zasilacz
be quiet! Dark Power Pro P11 1200W
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz

BIOS ASRock X570 PG Velocita

BIOS ma jedną wadę – brak trybu Easy. Mniej zaawansowani użytkownicy mogą się więc trochę pogubić. Poza tym większych uwag nie mam. Opcje są logicznie rozmieszczone i np. samo podkręcenie procesora czy pamięci RAM nie powinno sprawiać problemów. Płyta oferuje łatwe flashowanie BIOS, sterowanie RGB czy wentylatorami. Nie zabrakło też profili użytkownika, gdzie możecie zapisać stabilne ustawienia np. po OC procesora. W moim przypadku nie było problemów z profilem XMP pamięci, który działa w pełni stabilnie.

Czytaj też: Test płyty głównej Biostar Racing Z490GTA EVO
Czytaj też: Test płyty głównej Asus ROG Maximus XII Apex
Czytaj też: Test płyty głównej Z490 Aorus Xtreme

Testy ASRock X570 PG Velocita

Wyniki testów pokazują dobrą wydajność wszystkich podzespołów. Nie ma tutaj mowy o żadnym ograniczaniu danej części. Oczywiście połączenie Ryzen 5 3600 z RTX 3080 w rozdzielczości Full HD nie wypada zbyt udanie w grach, ale są to całkowicie normalne wyniki dla takiej konfiguracji. Sam procesor pod obciążeniem Cinebench R20 ustawia się na taktowanie 4,067 GHz. Dysk M.2 nagrzewa się do 83°C w teście CrystalDiskMark.

Zarówno audio jak i WiFI sprawują się bardzo dobrze. Płyta mimo ustawienia daleko od routera wyciąga maksimum prędkości łącza choćby podczas ściągania gier w Steamie. Jakość audio powinna być wystarczająca dla większości użytkowników – jest bardzo dobrze jak na zintegrowane rozwiązanie.

test ASRock X570 PG Velocita, recenzja ASRock X570 PG Velocita, opinia ASRock X570 PG Velocita

Osobny akapit należy się za to wentylatorowi chipsetu. Z niewiadomych mi powodów jest on domyślnie ustawiony na tryb Performance, przez co jest naprawdę głośny nawet w spoczynku (osiąga 4000 RPM). Na szczęście zmiana na Silent powoduje znaczne obniżenie obrotów (2300 RPM w spoczynku) i w takich warunkach można już pracować. Jest jeszcze tryb Standard (3200 RPM w spoczynku), który moim zdaniem powinien być domyślnie ustawiony. Co ważne wentylator jest tylko lekko przykrywany przez grafikę, więc tutaj nie będzie żadnych problemów po jej obciążeniu. Po włączeniu FurMarka i OCCT Linpack z wentylatorem ustawionym w trybie Standard temperatura chipsetu po 5 minutach sięgała 55°C, a obroty wentylatora pozostawały bez zmian.

Czytaj też: Test płyty głównej Asus Prime X299 Edition 30
Czytaj też: Test płyty głównej Biostar X570GT
Czytaj też: Test płyty głównej ASRock Z390 Phantom Gaming 7

Temperatury sekcji zasilania ASRock X570 PG Velocita

W testach temperatury wykorzystałem moduł termowizyjny smartfonu CAT S61. Obciążenia dokonałem za pomocą programu OCCT, test Linpack, który trwał 5 minut. Spoczynek polegał na włączeniu komputera i pozostawieniu go na 5 minut bez ruszania. Test przeprowadziłem też po podkręceniu procesora do 4,4 GHz przy napięciu 1,4 V.

Podkręcenie procesora przebiegło bez problemów. Jak sami możecie zobaczyć na powyższych zdjęciach sekcja zasilania cały czas jest chłodna, więc tutaj nie ma żadnych problemów. Oczywiście przy mocniejszym procesorze będzie ona cieplejsza, ale radiatory spokojnie poradzą sobie nawet przy mocnym OC najmocniejszego procesora.

Podsumowanie testu ASRock X570 PG Velocita

ASRock X570 PG Velocita kosztuje ok. 1600 zł. ASRock stworzył naprawdę świetną płytę, która znakomicie sprawdzi się z najmocniejszymi procesorami na rynku.

Płyta jest bardzo dobrze wyposażona. Oferuje ona bogate złącza wewnętrzne jak i zewnętrzne. ASRock X570 PG Velocita ma wbudowane WiFi, Blueooth oraz kartę Ethernet 2,5 GbE. Warto też pochwalić całkiem niezły układ audio. Na samej płycie znajdują się przycisku startu, restartu oraz wyświetlacz kodów POST. BIOS jest czytelny, choć zabrakło mi trybu Easy, który docenili by mniej zaawansowani użytkownicy. W testach wypadła ona bez zarzutów. Nie było problemów nawet z mocnym OC procesora. Po jego wykonaniu mocna sekcja zasilania pozostaje chłodna, więc nie będzie problemów nawet z najmocniejszymi procesorami na rynku.

Czytaj też: Test płyty głównej ASRock X570 Extreme4
Czytaj też: Test płyty głównej ASRock X570 Creator
Czytaj też: Test płyty głównej Asus ROG Strix X570-E Gaming

Jedyna dziwna sytuacja ma miejsce z wentylatorem chipsetu. Domyślnie jest on ustawiony na tryb Performance, który za mocno go rozkręca. Można to jednak łatwo i szybko zmienić w BIOSie. Pamiętajcie o tym, jeśli wentylator na chipsecie zacznie Was irytować.

Plusem jest też wygląd płyty. Zastosowane podświetlenie ARGB zdecydowanie może się podobać. Pamiętajcie też o dołączonych dwóch radiatorach na dyski oraz obsłudze procesorów Ryzen 5. generacji bez konieczności aktualizacji BIOS.

Jeśli więc szukacie naprawdę świetnej płyty głównej pod najnowsze i najmocniejsze procesory AMD to śmiało możecie zainwestować w ASRock X570 PG Velocita.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.