Autonomiczna taksówka przyszłości od amazońskiego Zoox

Autonomiczna taksówka przyszłości, Autonomiczna taksówka przyszłości Zoox, taksówka przyszłości Zoox

Amazon w połowie tego roku przejął firmę Zoox, która teraz pochwaliła się swoim dziełem. Ta autonomiczna taksówka przyszłości ma ruszyć na zatłoczone drogi w miejskich środowiskach.

Autonomiczna taksówka przyszłości

Zoox został założony w 2014 roku i wykorzystał połączenie sztucznej inteligencji, robotyki, projektowania pojazdów i zrównoważonej energii, aby na nowo wynaleźć transport osobisty. Firma ma jasny cel w postaci bezpieczniejszej, czystszej i przyjemniejszej przyszłości dla nas wszystkich.

Czytaj też: Latająca taksówka od Volocopter już wkrótce pojawi się na niebie
Czytaj też: VICTA to taka taksówka dla nurków na powierzchni i w głębinach
Czytaj też: Waymo wreszcie rusza z autonomicznymi taksówkami dla wszystkich

Tworzona w Stanach Zjednoczonych autonomiczna taksówka przyszłości sprowadza się do konstrukcji karetki o długości 3,63 metra, która pozwala na podróż czterem pasażerom, siedzącym naprzeciwko siebie. Kierowcy na pokładzie nie ma, a sama taksówka może poruszać się z prędkością do 121 km/h, korzystając ze swojego dwukierunkowego sterowania na cztery koła.

Dobrze czytacie. To dzieło Zoox może zmieniać kierunek bez konieczności zawracania, a na jednym ładowaniu 133 kWh akumulatora może jeździć ponoć przez 16 godzin. Nic dziwnego, jako że w rzeczywistości posiada jeden z największych akumulatorów na rynku.

Czytaj też: iTaxi zmienia sposób wynagradzania taksówkarzy
Czytaj też:
Elektryczna autonomiczna taksówka powietrzna Cora od Wisk wraca do testów
Czytaj też:
Latająca taksówka CityHawk przechodzi na wodór

Oprócz tego autonomiczna taksówka Zoox ma być wyposażona w 100 funkcji bezpieczeństwa, których nie ma w zwykłych pojazdach z kierowcami. Oczywiście do jazdy wykorzystuje również kombinację kamer, radaru i LIDAR, aby uzyskać 270-stopniowe pole widzenia we wszystkich czterech rogach pojazdu, praktycznie eliminując wszystkie martwe punkty.