Reklama
aplikuj.pl

Jakie chłodzenie procesora kupić do komputera?

wybór chłodzenia procesora, jakie chłodzenie procesora

Kupując nowy komputer często warto wybrać osobne chłodzenie procesora – te dołączone są raczej niskiej jakości. Pojawia się wtedy pytanie – które jest najlepsze? W tym tekście przedstawię Wam kilka moim zdaniem najciekawszych propozycji na rynku.

Jakie chłodzenie procesora powietrzem kupić do komputera?

Arctic Freezer 34

Cena: ok. 120 zł

Zacznijmy od najtańszej propozycji. Arctic Freezer 34 to zdecydowanie najwydajniejsze i najcichsze chłodzenie procesora w cenie ok. 100 zł. Poradzi sobie ono z większością procesorów, które są kupowane w sklepach, co potwierdzają liczne testy i nagrody. 120 mm wentylator ma maksymalną prędkość 1800 RPM i głośność 28 dBA. Całość ma wysokość 157 mm, więc spokojnie zmieści się w większości obudów tower.

SilentiumPC Fortis 3 HE1425

Cena: ok. 150 zł

Kolejny model to jeden z najpopularniejszych w polskich sklepach. Jest to już tak naprawdę klasyka wybierana do przeróżnych procesorów. Za chłodzenie odpowiada 140 mm wentylator o maksymalnej prędkości 1400 RPM i głośności 22 dBA. Chłodzenie ma wysokość 158 mm, więc również zmieści się do większości obudów tower. Warto tutaj też wspomnieć, iż chłodzenie jest asymetryczne, przez co zachowana jest kompatybilność z pamięciami RAM.

Czytaj też: Test chłodzenia Cooler Master MA620M
Czytaj też: Czy drogie chłodzenie powietrzem poradzi sobie z Intel Core i9-10900K?
Czytaj też: Test chłodzenia Deepcool Gammaxx L240 v2

Scythe Mugen 5 Rev. B

Cena: ok. 210 zł

Scythe Mugen 5 to jedno z najlepszych w miarę tanich chłodzeń powietrzem, które poradzi sobie z większością procesorów na rynku. Sześć 6 mm ciepłowodów zapewnia bardzo dobre odprowadzanie wytworzonego ciepła. 120 mm wentylator ma maksymalną prędkość równą 1200 RPM i głośność 24,9 dBA. Chłodzenie jest asymetryczne, więc nie będzie problemów z kompatybilnością z pamięciami RAM. Warto też zastanowić się nad jego wersjami z podświetleniem RGB czy ARGB. Wysokośc chłodzenia wynosi 154,5 mm.

Scythe Ninja 5

Cena: ok. 280 zł

Kolejne chłodzenie procesora również jest od Scythe. Ninja 5 oferuje fenomenalną wydajność w swojej cenie. Za chłodzenie odpowiada sześć 6 mm ciepłowodów, kwadratowy radiator oraz dwa 120 mm wentylatory. Te mają maksymalną prędkość 800 RPM, co przekłada się na bardzo cichą pracę – głośność to zaledwie 14,5 dBA. Scythe Ninja 5 ma wysokość 155 mm. Nie powinno być większych problemów z pamięciami RAM. Radiator ma na nie wycięcie, a wentylator można w razie potrzeby podnieść.

Be quiet! Dark Rock Pro 4

Cena: ok. 350 zł

Dark Rock Pro 4 to jedno z najwydajniejszych chłodzeń na rynku. Masywny radiator w połączeniu z wentylatorem 120 mm i 135 mm oraz siedmioma 6 mm ciepłowodami zapewniają niskie temperatury nawet po mocnym podkręceniu procesora. Warto tutaj zauważyć też świetny design czy wysoką jakość wykonania. Chłodzenie ma wysokość 163 mm. Maksymalne obroty wentylatorów wynoszą kolejno 1200 RPM i 1500 RPM, a głośność 24,3 dBA. Należy zwrócić uwagę na kompatybilność z pamięciami RAM – kości nie mogą być zbyt wysokie.

Czytaj też: Test chłodzenia Arctic Freezer 50
Czytaj też: Test chłodzenia Noctua NH-L12 Ghost S1 Edition
Czytaj też: Test chłodzenia Deepcool Castle 280RGB

Noctua NH-D15

Cena: ok. 470 zł

Na koniec pozostawiłem klasykę – Noctua NH-D15. Chłodzenie ma dwa 140 mm wentylatory oraz konstrukcję dual tower. Dzięki temu oferowana wydajność jest jedną z najlepszych wśród chłodzeń powietrzem. Dodatkowo konstrukcja ma świetną jakość wykonania oraz bardzo łatwy montaż. Może być problem z kompatybilnością z pamięciami RAM, ale przedni wentylator można dowolnie podnieść. Można też kupić wersję z dopiskiem S, która ma tylko środkowe śmigło. Noctua NH-D15 ma wysokość 165 mm. Maksymalna prędkość wentylatorów to 1500 RPM, a głośność 24,6 dBA. Warto też zastanowić się nad zakupem wersji z dopiskiem chromax.black – jest ona znacznie ładniejsza.

Jakie AiO kupić do komputera?

Arctic Liquid Freezer II 240

Cena: 399 zł

Arctic prezentując serię Liquid Freezer II pokazał coś niesamowitego. Chłodzenie ma bardzo przystępną cenę, a oferuje przy tym świetną wydajność. Dwa 120 mm śmigła mają maksymalną prędkość równą 1800 RPM. Na blokopompce znajduje się dodatkowy wentylator, który skutecznie chłodzi sekcję zasilania płyty głównej. Sama pompka ma maksymalne obroty równe 2000 RPM. W tej cenie tak naprawdę nie ma ono konkurencji pod względem wydajności i jakości wykonania. Jedynym jego minusem jest wygląd, który nie wszystkim może przypaść do gustu. AiO oczywiście dostępne jest także w innych wersjach.

SilentiumPC Navis Evo ARGB 360

Cena: ok. 500 zł

SilentiumPC Navis Evo ARGB 360 to jedno z najtańszych AiO 360 mm na rynku. Trzy 120 mm wentylatory mają maksymalną prędkość 1600 RPM. Pompka pracuje z prędkością 2500 RPM. AiO także świetnie wygląda – śmigła oraz blokopomka mają podświetlenie ARGB, którym można sterować za pomocą oprogramowania albo kontrolera. W obudowie z oknem całość będzie bardzo dobrze się prezentowała. Dzięki tak dużej chłodnicy AiO powinno poradzić sobie nawet z najmocniej podkręconymi procesorami na rynku.

Czytaj też: Czy warto dokładać wentylator do powietrznego chłodzenia procesora?
Czytaj też: NZXT CAM – co umożliwia nam to oprogramowanie?
Czytaj też: Asus FanConnect II – czy warto z tego korzystać?

Fractal Design Celsius+ S24 Prisma

Cena: ok. 630 zł

Kolejne AiO to propozycja od Fractal Design. Celsius+ S24 Prisma charakteryzuje się świetnym wykonaniem oraz wyglądem. Podświetlenie ARGB wentylatorów oraz blokopompki będzie świetnie wyglądało w obudowie z oknem. AiO ma dwa wentylatory 120 mm. Ich maksymalna prędkość wynosi 2000 RPM, a głośność 33 dBA. Pompka pracuje z maksymalną prędkością równą 2800 RPM. Całość powinna więc poradzić sobie z większością procesorów nawet po ich podkręceniu. Oczywiście możecie wziąć pod uwagę inne wersje tego AiO.

Alphacool Eisbaer Aurora 280 CPU RGB

Cena: ok. 650 zł

Alphacool ma również w swojej ofercie naprawdę niezłe AiO. Modele Eisbaer Aurora charakteryzują się świetnym wyglądem i wykonaniem. Blokopompka ma okno, przez które widać ciecz. Na bokach znajduje się także podświetlane wycięcia w kształcie niedźwiedzia. Wentylatory mają podświetlenie na ramce – całość naprawdę robi wrażenie. Dwa 140 mm wentylatory mają maksymalną prędkość równą 1500 RPM, a pompka 2800 RPM. Warto też pamiętać, że AiO Alphacoola można łatwo rozbudować o kolejne bloki.

Czytaj też: Czy ułożenie okablowania w obudowie ma wpływ na temperatury?
Czytaj też: Czy warto zmienić wentylatory na chłodzeniu cieczą AiO?
Czytaj też: Dlaczego należy aktualizować sterowniki karty graficznej?

NZXT Kraken X73

Cena: ok. 800 zł

W takim zestawieniu nie mogło zabraknąć propozycji od NZXT. Kraken X73 ma najciekawszą konstrukcję pompki z efektem nieskończoności oraz podświetleniem ARGB. Trzy 120 mm wentylatory pracują z maksymalną prędkością 2000 RPM, a głośność dochodzi do 36 dBA. Pompka pracuje z maksymalną prędkością 2800 RPM. Takie parametry zapewnią odpowiednie chłodzenie nawet najbardziej wymagających procesorów na rynku. Chłodzenie jest też świetnie wykonane – tutaj nie mam żadnych uwag. Jak zawsze jest ono także dostępne w mniejszych wersjach.

Gigabyte Aorus Liquid Cooler 360

Cena: ok. 1000 zł

Na koniec pozostawiłem świetne chłodzenie procesora z wyświetlaczem LCD na blokopompce. Dzięki dołączonemu oprogramowaniu można nim sterować i wyświetlać nawet własne grafiki. Wentylatory mają też konfigurowalne podświetlenie ARGB, a całość robi ogromne wrażenie w obudowie z oknem. Trzy 120 mm wentylatory mają maksymalną prędkość 2500 RPM i głośność 39,5 dBA. Maksymalna prędkość pompki wynosi 2700 RPM. Jest to kolejne AiO w zestawieniu, które bez problemów poradzi sobie nawet z mocno podkręconymi procesorami. Całość charakteryzuje się także świetnym wykonaniem, które w takiej cenie powinno być standardem.

Czytaj też: Jak zainstalować Windows 10 z pendrive?
Czytaj też: Żywotność dysków SSD. Czy można zaufać pogromcom talerzowców?
Czytaj też: Jak zamontować tylny wentylator przy AiO na górze obudowy?