Reklama

Motorola świętuje 92 lat i wspomina o Polaku w firmie, który wspomógł USA w II WŚ

mOTOROLA 92 LECIE świętowanie

Motorola przygotowała na swoje 92-lecie małe podsumowanie swojej działalności, która rozpoczęła się pod koniec września 1928 roku.

Wtedy to dwaj bracia, Paul i Joseph Galvin, weszli w posiadanie upadającej fabryki baterii i postanowili stworzyć dwukierunkowe radiotelefony dla Armii USA oraz odbiorników samochodowych. Od tego i kilku zdobytych nagród, wszystko się zaczęło, a znana wtedy pod nazwą Galvin Manufacturing Corporation firma dopiero rozkładała skrzydła.

W ciągu następnych lat firma wprowadziła telewizory Golden View z przystępnym cenowo modelem (1947 rok), a w 1952 roku założono pierwszą międzynarodową spółkę zależną MotorolaCanada Ltd. Rozwój firmy sprawił, że w już w 1962 roku pierwszy odbiornik radiowy Motoroli został umieszczony na pokładzie statku kosmicznego Mercury amerykańskiego astronauty Johna Glenna.

Jeśli przeniesiemy się do 1973 roku, wtedy natkniemy się na pierwszą rozmowę telefoniczną za pośrednictwem urządzenia DynaTAC 8000x, którego konsumenckie wersje trafiły do sprzedaży w 1973 roku. Tak – mowa o pierwszych telefonach komórkowych, z czego najbardziej możemy pamiętać model Razr z 2004 roku, który dziś jest smartfonem o składanym ekranie.

Czytaj też: SI przerobiło nagranie wybuchu bomby atomowej operacji Crossroads na kolorowe

Wpadliście tutaj przez tytuł? Już śpieszę z wyjaśnieniem, bo historia Motoroli uwzględnia nawet Polaka, niejakiego Henryka Magnuskiego, który przybył do USA tuż przed wybuchem II wojny światowej. Polak wraz zespołem stworzył walkie-talkie, które dało znaczącą przewagę Amerykanom w działaniach wojennych i przyczyniło się do zwycięstwa Aliantów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News