Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [06.09.2020]

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [13.09.2020]

Dziś odpowiadamy na pytanie, które państwo ma największą marynarkę wojenną, czym jest nowy samolot Chin, czy czołgi odchodzą już do lamusa… i nie tylko!

Rosji niespecjalnie chce się uprzątnąć dwa zatopione nuklearne okręty podwodne

W Morzu Barentsa spoczywają ciągle dwa nuklearne okręty podwodne z czasów zimnej wojny, którymi „pasowałoby” się zająć, ale nie ma na to funduszy. Sprawą zatopionego K-27 i K-159 zajmuje się Rosatom, walcząc obecnie z czasem, finansami oraz korozją, zjadającą te okręty z miesiąca na miesiąc.

Ekolodzy z Norwegii i Rosji obawiają się, że w końcu reaktory na obu okrętach podwodnych ulegną awarii, uwalniając ogromne ilości promieniowania, które bezpośrednio wpłynie na florę i faunę Morza Barentsa.

Największa Marynarka Wojenna – do jakiego kraju należy?

Według nowego raportu Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych chińska marynarka wojenna, oficjalnie znana jako Marynarka Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAN), jest największa na świecie. Ta ma 350 okrętów bojowych, a więc o 57 więcej w porównaniu do marynarki USA.

Mimo to chińska flota jest nadal mniejsza niż ta Stanów Zjednoczonych pod jednym kluczowym względem: ogólnym tonażem. Całkowita waga wszystkich okrętów chińskiej marynarki wojennej wynosi około 1,8 miliona ton (wedle dosyć starych danych), a w przypadku marynarki USA mowa o 4,6 milionach ton.

KJ-600 nowym samolotem Chin. To istny latający szpieg

Chiński samolot KJ-600 jest istną latającą stacją w myśl wczesnego ostrzegania, wyszukiwania wroga na horyzoncie i kontroli pola bitwy. Niedawno zaliczył nawet pierwszy lot testowy, najwidoczniej sprawdzając się świetnie, co musi być dobrą wiadomością dla Chin, bo jak sami zapewne wiecie, na wojnie informacje są często ważniejsze od samej siły ognia.

W ataku samolot taki jak KJ-600 leciałby obok dziesiątek myśliwców na lotniskowcach, obserwując nieustannie otoczenie i kierując je tam, gdzie akurat będą potrzebne. W obronie z kolei tego typu cacko zwiększa zasięg wykrywania zagrożeń o dobre kilkaset kilometrów, kiedy po prostu leci tuż obok lotniskowca.

Jak radzą sobie wojskowe drony Gremlins?

Rozpoczęty w 2015 roku program Gremlins ma na celu opracowanie i zademonstrowanie zdolności do wystrzeliwania i późniejszego odzyskiwania z powietrza do czterech dronów zwanych Gremlinami w ciągu pół godziny.

DARPA ogłosiła, że ​​jej bezzałogowy pojazd powietrzny – czyli po prostu dron – Gremlins X-61A przeszedł ostatnio drugą rundę testów lotniczych na poligonie Dugway Proving Ground w Utah. Kiedy system Gremlins będzie w pełni sprawny, Wojsko USA otrzyma zupełnie nowy wymiar broni. Drony będą wystrzeliwane z samolotów wojskowych, które pozostaną poza zasięgiem wroga, podczas gdy te bezzałogowe „pociski” ruszą na misje.

Czołgi przeżytkiem? Brytyjska armia je stworzyła, a teraz chce porzucić

Ten sam kraj, który wynalazł czołg, chce teraz o nim zapomnieć po ponad 100 latach rozwoju. Armia brytyjska wysunęła propozycję wysłania swojej floty czołgów na złomowisko, a za zaoszczędzony budżet rozwinąć się w wojnie kosmicznej i cybernetycznej.

Propozycja oznaczałaby wyeliminowanie 227 czołgów Challenger II, czyli niegdyś jednego z najlepszych czołgów NATO. Ten jednak nie był stale ulepszany i według dzisiejszych standardów jest uważany za przestarzały. Challenger II potrzebuje ulepszonych silników, nowych systemów kierowania ogniem i nowego 120-milimetrowego działa głównego.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News