Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [03.05.2020]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o bakteriach zdolnych do zapamiętywania, pierwszym znanym nauce pływającym dinozaurze oraz rozpadającej się komecie ATLAS.

Czy obecna aktywność Słońca to tylko stan przejściowy?

Naukowcy wykorzystali dane zebrane przez teleskopy Kepler i Gaja, aby oddzielić gwiazdy z tzw. ciągu głównego. Badacze skupili się na ich okresie rotacji, który w przypadku Słońca wynosi 24,5 dnia. Wybrali obiekty o okresie rzędu 20-30 dni. Po czasie wyselekcjonowano 369 gwiazd podobnych do Słońca. Okazało się, że na tle innych, centralna gwiazda Układu Słonecznego jest zaskakująco spokojna.


Jak rozpadła się kometa ATLAS? Możecie to zobaczyć na zdjęciach z teleskopu Hubble’a

C/2019 Y4 to kometa odkryta w grudniu ubiegłego roku. W marcu doszło do nagłego wzrostu jej jasności, co skłoniło naukowców do wniosku, że na przełomie kwietnia i maja obiekt ten stanie się widoczny gołym okiem. Niestety, nie doszło do tego, bowiem niedawno ATLAS rozpadłą się, co potwierdzają zdjęcia z teleskopu Hubble’a.


Naukowcy udowodnili, że na Marsie, Wenus i Europie może istnieć życie. W jaki sposób?

Wykorzystując mikroskopijne grzyby, rosyjscy naukowcy udowodnili, że są one w stanie przetrwać na powierzchni Wenus oraz Marsa. Pomimo ekstremalnych dawek promieniowania oraz niskich temperatur, autorzy eksperymentu odnotowali, iż w kontrolowanych warunkach niektóre mikroogranizmy były w stanie przetrwać. Ich odporność dotycyzła również kilku innych czynników, takich jak utlenianie, soli czy zmiany pH.


Naukowcy dokonali przełomu: stworzyli rośliny, które nieustannie świecą

Wykorzystując doświadczenie zebrane przy modyfikowaniu roślin będących w stanie przez pewien czas emitować światło, naukowcy stworzyli takie, które świecą permanentnie. Liście tytoniu, które za sprawą wysiłków badaczy są teraz w stanie emitować światło, mogą to robić nieustannie. Jednocześnie osoby zaangażowane w projekt przekonują, że ich dokonania powinny mieć wiele różnorakich zastosowań.


Nie zgadniecie, który obszar Ziemi był najbardziej niebezpiecznym w historii

100 milionów lat temu na terenie dzisiejszej Sahary żyło bardzo wiele zwierząt kandydujących do okupowania szczytu łańcucha pokarmowego. W efekcie naukowcy określili ten obszar mianem najniebezpieczniejszego miejsca w historii Ziemi. Wśród występujących tam drapieżników badacze wymieniają Karcharodontozaura, dwóch przedstawicieli rodzaju Deltadrom oraz rekina z rodzaju Onchopristis.


Bakterie są zdolne do zapamiętywania. Jak przebiega ten proces?

Autorzy tych badań odkryli, że komórki bakterii stymulowane światłem są w stanie zapamiętać godziny ekspozycji już po pierwszej interakcji. Co więcej, naukowcy mogli tak kierować tym procesem, by pojawiły się wzorce związane z pamięcią. Zdolność do kodowania pamięci w biofilmach tworzonych przez bakterie może w przyszłości umożliwić prowadzenie zaawansowanych obliczeń.


Kepler-88d to prawdziwy gigant. Jaka jest masa tej egozplanety?

Astronomowie z Obserwatorium W. M. Kecka na Hawajach zauważyli, że planeta o nazwie Kepler-88 d co cztery lata okrąża swoją gwiazdę, a jej orbita nie jest okrągła, lecz eliptyczna. Co więcej, Kepler-88 d ma masę trzykrotnie większą od masy Jowisza. Dwie pozostałe egzoplanety tworzące układ Kepler-88 są znacznie mniejszych rozmiarów, a ich okresy orbitalne są zależne od zachowania tamtejszego giganta.


Co doprowadziło do katastrofy tunguskiej? Pojawiły się nowe poszlaki

Rosyjscy naukowcy obliczyli szereg zmiennych, które mogły wpłynąć na zachowanie ewentualnego obiektu eksplodującego nad Tunguską. Do słynnego zdarzenia doszło tam w 1908 roku. Rosjanie stwierdzili, że wywołane zniszczenia mogły być spowodowane pojawieniem się fali uderzeniowej. Modele wykazały, że potencjalny obiekt nie mógł składać się z kamienia lub lodu. Najprawdopodobniej meteoryt składał się z żelaza i miał wielkość od 100 do 200 metrów.


Zobaczcie pierwszego znanego nauce pływającego dinozaura

Znalezione przez archeologów szczątki umożliwiły skompletowanie ogona Spinozaura. Widać na nim kolce przypominające te, które występują u krokodyli. Spinozaury osiągały nawet 18 metrów długości i wagę rzędu 20 ton. Zwierzę posiadało również pysk gęsto wypełniony ostrymi zębami, wykorzystywanymi do łowienia ryb. Za występowaniem spinozaurów w środowisku wodnym przemawiają także inne cechy ich budowy: przedramiona oraz rozmieszczenie środka ciężkości.


W meteorycie sprzed 4 mld lat znaleziono cząsteczki organiczne

W minerałach węglanowych tworzących marsjański meteoryt znaleziono materiał organiczny oparty na azocie. I choć nie wiadomo, jaka część materiału organicznego faktycznie pochodzi z Marsa (pojawiły się doniesienia o zanieczyszczeniu próbek w przeszłości) to może się okazać, że na wczesnych etapach istnienia Czerwonej Planety tamtejsze środowisko było wilgotne i bogate w substancje organiczne.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News