Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o tajemniczych otworach na Syberii oraz rosnących poziomach mórz i oceanów.
Najrzadsza planeta we wszechświecie? Nie uwierzycie, wokół ilu gwiazd krąży
Na terenie układu zwanego GW Orionis, leżącego około 1300 lat świetlnych od Ziemi znajdują się… trzy gwiazdy. Dwie krążą wokół siebie w centrum, natomiast trzecia okrąża ten układ podwójny z pewnej odległości. Co ciekawe, jeśli w skład opisywanego układu wchodzi też planeta, to znajduje się ona niezwykle daleko od swoich gospodarzy. Dzielący te obiekty dystans wynosi bowiem aż 46 jednostek astronomicznych (1AU jest równa odległości dzielącej Ziemię i Słońce).
Ta mapa pokaże Wam, gdzie znajdowało się Wasze miasto przed milionami lat
Interaktywna mapa pozwala ludziom zobaczyć, jak bardzo zmieniła się lokalizacja wybranych miast na przestrzeni 750 milionów lat. Po wprowadzeniu współrzędnych miejsca, jakie nas interesuje możemy zobaczyć, gdzie się ono znajdowało setki milionów lat temu. Aplikacja zawiera szereg narzędzi, które dostarczają dodatkowych informacji o Ziemi, m.in. na temat miejsc występowania pierwszych gadów.
Na Syberii pojawił się ogromny otwór. To kolejny tego typu przypadek
Niedawno powstały lej, który pojawił się na terenie północnej Syberii, zadziwia naukowców niemal w takim samym stopniu jak pierwszy, odkryty w 2014 roku. Jego głębokość wynosi ok. 50 metrów, a przyczyną powstania były prawdopodobnie gazy nagromadzone pod powierzchnią, które w pewnym momencie doprowadziły do eksplozji. Naukowcy obawiają się, że kolejne tego typu zjawiska mogą wywołać katastrofę ekologiczną, jeśli do wybuchu dojdzie np. w pobliżu gazociągu, zakładów produkcyjnych czy obszarów zamieszkałych.
Śpiewające psy uznawano za wymarłe. Powróciły jednak do życia
Tzw. śpiewające psy z Nowej Gwinei są blisko spokrewnione z australijskimi dingo. Nie wiadomo dokładnie kiedy one albo ich przodkowie przybyli na tę dużą wyspę położoną na północ od Australii. Na całym świecie przetrzymuje się w ogrodach zoologicznych od 200 do 300 przedstawicieli tego gatunku, lecz od lat 70. ubiegłego wieku nie odnotowano ani jednej obserwacji w naturalnym środowisku. Kiedy jednak badacze wyruszyli na poszukiwania w terenie, potwierdziły się teorie głoszone przez lokalnych mieszkańców: śpiewające psy nadal zamieszkują tamtejsze tereny.
Od teraz roboty będą mogły odczuwać ból tak samo jak ludzie
Urządzenie stworzone przez australijskich naukowców naśladuje niemal natychmiastową reakcję organizmu i może reagować na bolesne doznania z taką samą prędkością, z jaką sygnały nerwowe docierają do mózgu. W przyszłości tego typu rozwiązania mogą pomóc w tworzeniu bardziej wydajnych protez, inteligentniejszych robotów i nieinwazyjnych alternatyw dla przeszczepów skóry.
Poziom mórz i oceanów rośnie. Sprawdza się najgorszy scenariusz
Pokrywy lodowe Grenlandii i Antarktydy, które topnieją w coraz wyższym tempie, doprowadziły do wzrostu poziomu mórz i oceanów o 1,8 cm od lat 90. Jeśli tempo tego zjawiska będzie nadal rosło, to do końca XXI wieku wywoła to wzrostu poziomu globalnych zbiorników o kolejne 17 cm i narazi następne 16 milionów ludzi na coroczne powodzie w okolicach wybrzeży. Pokazuje to, że na powstrzymanie zmian klimatu może być już za późno – o ile nie podejmiemy naprawdę znaczących działań.
Owady już wkrótce mogą zagościć na naszych talerzach
Owady są bogatym źródłem białka i innych składników odżywczych. Łatwo je hodować i to na masową skalę, co pozwoliłoby sprostać wymaganiom milionów konsumentów. Najpierw trzeba jednak przełamać pewne bariery i zachęcić mieszkańców Ziemi do tego, by na ich talerzach zagościły insekty. W ramach nowych działań naukowcy przedstawili swoje argumenty za dodaniem larw tzw. mącznika młynarka do jadłospisu. Miałoby to dotyczyć nie tylko ludzi, ale również zwierząt gospodarskich.
Asfalt może emitować więcej zanieczyszczeń niż samochody. Jak to możliwe?
Naukowcy umieścili próbki asfaltu w zamkniętym piecu, aby szczegółowo przeanalizować powstałe emisje. Poddawali je działaniu temperatury od 40 do 200 stopni Celsjusza. Całkowita emisja podwoiła się, gdy temperatura wzrosła z 40 do 60 stopni, co jest typową wartością dla asfaltu w czasie letnich upałów. Wszystkie uwolnione zanieczyszczenia były oparte na węglu, a ich obecność może prowadzić do powstawania niewielkich cząstek zwanych PM2.5, które są jednym z najbardziej niebezpiecznych dla naszego zdrowia.
Księżyc rdzewieje, a naukowcy nie są pewni dlaczego
Żelazo jest wysoce reaktywne kiedy ma kontakt z tlenem i tworzy czerwonawą rdzę powszechnie spotykaną na Ziemi. Problem w tym, że powierzchnia i wnętrze Księżyca są praktycznie pozbawione tlenu, a w próbkach zebranych podczas misji Apollo nie stwierdzono obecności utlenionego żelaza. Najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie zakłada, iż tlen z górnej części ziemskiej atmosfery może być wydmuchiwany na powierzchnię Srebrnego Globu przez wiatr słoneczny w momencie, gdy obiekt ten znajduje się obrębie naszej magnetosfery.
Od kiedy ludzie są w stanie pić mleko?
Analiza szczątków wojowników z epoki brązu, którzy zginęli w 1200 r. p.n.e. na brzegu rzeki położonej w obrębie dzisiejszych Niemiec wykazała, że zaledwie 1/8 poległych posiadała gen rozkładający laktozę. Dla porównania, obecnie około 90 procent ludności zamieszkującej ten sam obszar ma taką zdolność. Tak błyskawiczna zmiana może wynikać z faktu, że w ciągu ostatnich 3 tys. lat osoby będące w stanie trawić laktozę miały więcej dzieci. Druga teoria zakłada z kolei, iż ich dzieci miały większe szanse na przeżycie niż te pozbawione możliwości spożywania mleka w dorosłym życiu.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News