Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [10.01.2021]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o powrotnym locie z Marsa, burzy słonecznej z 774 roku i fotosyntezie u ludzi.

oumuamua obiekt

Kosmici odwiedzili Ziemię w 2017 roku. Tak twierdzi profesor z Harvardu

Fizyk teoretyczny Avi Loeb sądzi, że siła grawitacji Słońca powinna powodować, iż naturalny obiekt poruszałby się szybciej w miarę zbliżania się do naszej gwiazdy. Z kolei wraz z oddalaniem od niej powinien lecieć wolniej. W przypadku Oumuamua tak się nie stało, co pozwala sądzić, że w wcale nie była to kometa, lecz np. sonda wysłana przez pozaziemską cywilizację.

kosmos

Jak smakują kosmiczne rzodkiewki? Astronauci przeprowadzili degustację

Pod koniec ubiegłego roku astronauci znajdujący się na pokładzie ISS wyhodowali pierwsze w historii kosmiczne rzodkiewki. Dziesięć rzodkiewek została zamrożonych i w najbliższym czasie trafią one na Ziemię. Z kolei pozostała część zbiorów trafiła na noworoczny stół. Warzywa były uprawiane w dość sterylnym i ściśle kontrolowanym środowisku, dlatego astronauci nie obawiali się ewentualnych skutków ubocznych ich spożycia. W smaku okazały się z kolei równie smaczne jak te dostępne na Ziemi.

Czytaj też: Magiczna górka, czyli miejsce, w którym grawitacja z pozoru nie obowiązuje
Czytaj też: Ciemna materia nie istnieje? Zaskakujące doniesienia astrofizyków

biologia

W ten sposób nastąpiło udomowienie psów

Nasi przodkowie, prowadzący myśliwsko-zbieracki tryb życia, mogli odegrać kluczową rolę w udomowieniu psów. Okazuje się bowiem, że na terenie Azji i Europy przed tysiącami lat normą były mroźne zimy. Wtedy to konieczny był dostęp do źródła białka – tym było oczywiście mięso. Niestety dla naszych organizmów, białko może odpowiadać za maksymalnie ok. 1/5 dostarczanych kalorii. Nadmiar mięsa trafiał więc do wilków, które coraz przyjaźniej podchodziły do ludzi, a z czasem okazały się przydatne w polowaniach czy ochronie.

astronomia

Życie w pobliżu Proxima Centauri? Naukowcy ocenili szanse

Atmosfera wokół Proxima Centauri rozgrzała się, kiedy na orbicie wokół tej gwiazdy wykryto obecność skalistej „super-Ziemi”. Obiekt znajduje się w strefie zamieszkiwalnej, co oznacza, że na jego powierzchni może występować woda w stanie ciekłym. Problematyczne są w tym przypadku tzw. koronalne wyrzuty masy oraz rozbłyski słoneczne. Jeśli planeta Proxima Centauri b nie posiada stosunkowo silnego pola magnetycznego oraz gęstej atmosfery, to szanse na zapewnienie sobie ochrony przed promieniowaniem wydają się nikłe.

ziemia

Jak zmienia się Ziemia? Zobaczcie niesamowite zdjęcia od NASA

NASA opublikowała szereg zdjęć satelitarnych, które pokazują, jak niszczycielski jest wpływ globalnego ocieplenia na stan naszej planety. Kolekcja, składająca się z ponad 500 zdjęć, obejmuje m.in. topniejące lodowce Nowej Zelandii, powodzie w Pakistanie czy też wpływ erupcji wulkanu na krajobraz filipińskiej wyspy. Fotografie wykonano na zasadzie „przed i po”, a odstępy między nimi wyniosły od kilku tygodni do wielu lat.

kosmos

W 774 roku w Ziemię uderzyła potężna burza słoneczna. Jak się skończyła?

Opierając się na pomiarach dokonanych w 1956 roku, naukowcy byli w stanie określić przybliżoną siłę burzy słonecznej sprzed ponad 1200 lat. Wydarzenia te miały miejsce w 774 roku, a badacze sądzą, że ówczesny rozbłysk słoneczny był nawet 100 razy silniejszy od tego, który uszkodził infrastrukturę energetyczną pod koniec lat 80. XX wieku. Nie wiadomo, jak długo trwało to zjawisko, ale prawdopodobnie nie wyrządziło większych szkód średniowiecznym mieszkańcom.

Czytaj też: Co wywołało tajemnicze zniknięcie mieszkańców Syberii?
Czytaj też: Meteoryty mogły dostarczyć wodę na Ziemię. Ale kiedy się to stało?

SpaceX, misja SpaceX, SpaceX i NASA, załogowa misja SpaceX

Lot na Marsa wymaga paliwa. A co z powrotem na Ziemię?

O podróży na Czerwoną Planetę zazwyczaj mówi się jak o locie w jedną stronę. Gdyby jednak ludzie chcieli stamtąd powrócić, to niezbędne stanie się paliwo napędzające statki kosmiczne. Dlatego też naukowcy pracują nad metodami, które umożliwią produkcję paliwa na Marsie. W tym przypadku katalizatorem miałby być cynk, a produktem końcowym – metan, przekształcany następnie w paliwo metanowe.

pomiar czasu

Ziemia kręci się szybciej niż zwykle. Padł rekord w historii pomiarów

Od 1960 roku prowadzone są pomiary obrotu naszej planety wokół własnej osi. Okazuje się, że 2020 był nietypowy również ze względu na fakt, że Ziemia kręciła się rekordowo szybko. W efekcie pobiła poprzedni rekord w kategorii najkrótszego dnia astronomicznego, który został ustanowiony w 2005 roku. Właśnie wtedy miał miejsce rekordowo krótki 5 lipca, w czasie którego nasza planeta zakończyła swój obrót o 1,0516 milisekundy szybciej niż to ma miejsce zazwyczaj. Z kolei najkrótszym dniem w 2020 roku był 19 lipca, kiedy to obrót trwał o 1,4602 milisekundy krócej.

rosliny

Czy fotosynteza mogłaby kiedyś dostarczać ludziom energii?

Zwierzęta, włącznie z ludźmi, spożywają pokarm, aby przeżyć. Rośliny są jednak w tej kwestii zupełnie inne, ponieważ opierają się na fotosyntezie, która umożliwia im produkcję energii. Niektórzy przedstawiciele fauny również wspomagają się światłem słonecznym. Ale czy ludzie mogliby skorzystać na takim rozwiązaniu? Lindsay Turnbull z Uniwersytetu w Oksfordzie sądzi, że gdyby przełożyć wydajność roślin w kwestii fotosyntezy na sylwetkę dorosłej kobiety, to światło słoneczne zaspokajałoby zaledwie 1% jej zapotrzebowania energetycznego.

globalne ocieplenie

Sprawdźcie, jak satelity powstrzymują wylesianie Afryki

Dzięki pomocy satelitów krążących po orbicie okołoziemskiej, udało się zmniejszyć wylesianie postępujące do tej pory w 22 afrykańskich krajach. Spadek wyniósł aż 18 procent, a emisje dwutlenku węgla, których udało się uniknąć dzięki walce z nielegalną wycinką, przyniosą szacowane oszczędności w wysokości od 149 do 696 milionów dolarów.