Reklama
aplikuj.pl

Plastik można przerobić na użyteczny płyn. Pomaga ta metoda

Niektóre rodzaje tworzyw sztucznych mogą być poddawane recyklingowi, ale powstałe w ten sposób produkty są często niskiej jakości i mają niewielką użyteczność.

Jest to jeden z powodów, dla których plastiki są przetwarzane i używane ponownie w znacznie mniejszym stopniu niż np. papier czy szkło. Przedstawiciele Uniwersytetu Kalifornijskiego Santa Barbara i innych uczelni znaleźli jednak sposób na recykling tworzyw sztucznych. Powstały produkt mógłby pomóc w zmniejszaniu ilości odpadów z tworzyw sztucznych, którymi obecnie zanieczyszczamy środowisko.

Czytaj też: Z tym enzymem recykling plastikowych butelek wejdzie na zupełnie nowy poziom
Czytaj też: Ten materiał może zrewolucjonizować proces recyklingu
Czytaj też: Rowery z aluminiowych kapsułek po kawie, czyli recykling do potęgi

Czytaj też: Jak ścieki zatruwają środowisko

Publikacja, która ukazała się na łamach Science, sugeruje, że nowa metoda polega na wykorzystaniu tworzyw sztucznych na poziomie molekularnym. Składają się one z łańcuchów węglowych, które mogą być łączone na różne sposoby w celu stworzenia różnych rodzajów tworzyw sztucznych. Zamiast topić te tworzywa, chemicy znaleźli sposób na podzielenie łańcuchów węglowych bez użycia wysokich temperatur i wydzielania emisji.

Recykling tworzyw sztucznych jest kluczowy, a ta metoda w nim pomaga

Wykorzystywany katalizator wykorzystuje wodór do przecięcia wiązań, które utrzymują łańcuch węglowy razem, tworząc mniejsze kawałki. Powstała w ten sposób ciecz jest cenna, ponieważ zawiera cząsteczki zwane alkilobenzenami, które są rozpuszczalnikami i są stosowane w produktach detergentowych. Stosując tę metodę na polietylenie, jednym z najbardziej popularnych rodzajów tworzyw sztucznych, badacze byli w stanie dowieść skuteczności zaproponowanego rozwiązania.

Czytaj też: Beton na podstawie drewnianych odpadów pozwala na efektywny recykling
Czytaj też: Prawidłowa segregacja śmieci oraz recykling na świecie
Czytaj też: Nadające się do recyklingu i zadziwiająco lekkie włókno łączy też siłę i wytrzymałość