Reklama

Wiemy, w jakim celu powstały rysunki z Nazca

archeologia

Słynne rysunki z Nazca fascynują naukowców i poszukiwaczy UFO już od kilkudziesięciu lat, po tym, jak w latach 40. XX wieku zdobyły one wiekszą popularność.

Widoczne z lotu ptaka linie, które pokrywają tereny dzisiejszego Peru, były przypisywane do niezliczonej ilości hipotez. Fani teorii spiskowych sądzili nawet, że owe rysunki był tworzone przez naszych przodków jako swego rodzaju przewodniki dla lądujących na Ziemi kosmitów.

Czytaj też: Poszukiwanie życia pozaziemskiego wymaga poważnych zmian
Czytaj też: Odkryto nowy rysunek z Nazca. Ma ok. 2000 lat
Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię

Ważną rolę w popularyzacji tego typu teorii odegrał pisarz Erich Von Daniken, zdaniem którego rdzenni mieszkańcy Peru tworzyli skomplikowane wzory przypominające podobizny zwierząt, aby zachęcić pozaziemskie formy życia do powrotu na naszą planetę.

Rysunki z Nazca powstały w czasach prekolumbijskich

Z archeologicznego punktu widzenia wiemy, że rysunki z Nazca stworzyła cywilizacja prekolumbijska. Zespół badawczy zarządzany przez Carlosa Hermidę twierdzi natomiast, iż owe linie tworzyły… rozbudowany system kanałów nawadniających. Aby tego dowieść, naukowcy przeanalizowali geoglify za pomocą zdjęć satelitarnych, uzyskując mozaikę złożoną z 3750 fotografii.

Czytaj też: Astronomowie wykrywają sygnały od inteligentnej cywilizacji. Ale nie pozaziemskiej
Czytaj też: Skąd archeolodzy wiedzą, gdzie prowadzić wykopaliska?
Czytaj też: Te miejsca mogą być kluczowe podczas poszukiwań życia pozaziemskiego

System nawadniający miałby zapewniać ówczesnym mieszkańcom dostęp do wody, zwiększając wilgotność stosunkowo jałowej, suchej gleby. Na tamtejszej pustyni znajduje się ponad 1000 rysunków, z czego 800 to linie proste, natomiast 300 ma różne, geometryczne kształty. 70 z nich tworzy podobizny zwierząt i roślin.