Reklama
aplikuj.pl

Smoki w prawdziwym życiu? Zobaczcie nietypowego gada sprzed milionów lat

paleontologia

Niewielkich rozmiarów bezskrzydły gad, który żył 237 milionów lat temu, został uznany za jednego z najstarszych przodków pterozaurów. Ustalenia w tej sprawie opisano na łamach Nature.

Pterozaury to najwcześniejsze znane nauce gady, u których pojawiła się umiejętność samodzielnego lotu. Zamieszkiwały one Ziemię przed 150 milionów lat i wyginęły ok. 66 milionów lat temu.

Czytaj też: Asteroida, która wybiła dinozaury pomogła przetrwać innym formom życia
Czytaj też: Dinozaury nie wyginęły przez asteroidę? Pojawiły się nowe dowody
Czytaj też: Dinozaur żył na niewłaściwym kontynencie. Paleontolodzy próbują rozwiązać zagadkę

Od 200 lat paleontolodzy próbowali zrozumieć ewolucyjne pochodzenie pterozaurów oraz to, jak posiadły one umiejętność latania. Pomocne w rozwiązaniu tej zagadki mogą się okazać szczątki Dromomeron gregorii, gatunku przynależącego do rodziny Lagerpetidae.

Gady z gatunku Dromomeron gregorii przypominały smoki, choć w istocie były wczesnymi krewnymi pterozaurów

Naukowcy sądzą, że były to małe, bezskrzydłe gady, które żyły na obszarze superkontynentu zwanego Pangeą w okresie od 237 do 210 milionów lat temu. Analizy znalezionych skamieniałości sugerują, iż mózgi oraz narządy odpowiedzialne za zmysły u Lagerpetidae mają wiele podobieństw do tych zaobserwowanych u pterozaurów.

Czytaj też: Pierwsze latające dinozaury stanowiły przykład nieudanej ewolucji
Czytaj też: 12-latek odkrył szkielet dinozaura. To niezwykle rzadki okaz
Czytaj też: Hybryda ptaka z dinozaurem? Zobaczcie tego nietypowego osobnika

Wraz z kontynuacją badań pojawiły się jednak nowe pytania, m.in. dlaczego gatunkom z rodziny Lagerpetidae brakowało skrzydeł – i to pomimo faktu, że były one wczesnymi krewnymi pterozaurów. Z kolei fani gatunku fantasy z pewnością zauważą ich podobieństwo do książkowych i filmowych smoków.