WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Rzadka supernowa prawdopodobnie ukrywa się na terenie Drogi Mlecznej

Rzadka supernowa prawdopodobnie ukrywa się na terenie Drogi Mlecznej

Supernowa typu Iax to rzadko spotykany typ, który jest czasami określany mianem mini-supernowej. Jedną z takowych znaleziono właśnie na terenie naszej galaktyki.

Zanim naukowcy zrozumieli, co prowadzi do powstawania supernowych, ich kategoryzacji dokonywano na podstawie linii spektralnych w ich widmach. Największe zainteresowanie wzbudzały supernowe typu Ia, których jasność jest dość stabilna.

Czytaj też: Tak brzmi supernowa. Sprawdźcie niesamowite nagranie
Czytaj też: Życie pozaziemskie niedaleko pobliskiej gwiazdy? Oto, co wiemy
Czytaj też: Czy w pobliżu Ziemi możliwy jest wybuch supernowej?

W efekcie, mierząc ilość promieniowania odbieranego ze strony supernowej typu Ia, astronomowie są w stanie oszacować, jak daleko od nas znajduje się ten obiekt. W ten sam sposób naukowcy mogą określać dystans dzielący naszą planetę i np. całą galaktykę.

Supernowa typu Iax są rzadko spotykane – ta jest pierwszą tego typu znalezioną w Drodze Mlecznej

Supernowe typu Iax są jednak znacznie słabsze, co nie oznacza, że nie da się ich zaobserwować. Dokonał tego Ping Zhou z Uniwersytetu w Amsterdamie, który udokumentował obecność pozostałości po supernowej zwanej Sagittarius A East. Naukowiec wykorzystał do tego teleskop kosmiczny Chandra i przekonuje, iż jest to pierwsza supernowa typu Iax, którą znaleziono na terenie Drogi Mlecznej.

Czytaj też: Plejady fascynowały już naszych przodków. Czym są gwiazdy zwane Siedmioma Siostrami?
Czytaj też: Kiedy Betelgeza eksploduje jako supernowa?
Czytaj też: Superziemia odkryta przez astronomów krąży wokół jednej z najstarszych gwiazd

„Zwykłe” supernowe, najprawdopodobniej powstają z białych karłów, których masa stała się zbyt duża. W przypadku Iax być może kluczowa jest reakcja termojądrowa. Takowa, która napędza powstawanie supernowej typu Ia, nie prowadzi do tak silnej eksplozji jak zazwyczaj, co z kolei umożliwia przetrwanie fragmentu białego karła.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News