Reklama
aplikuj.pl

CERN dostarczył nowych wskazówek nt. zaginionej antymaterii

materia

Wszystkie cząstki tworzące otaczającą nas materię, takie jak elektrony i protony, warunkują istnienie antymaterii o lustrzanych właściwościach. Może się do nich zaliczać np. przeciwny ładunek elektryczny.

Kiedy dochodzi do spotkania materii z antymaterią, zostaję one zneutralizowane przy jednoczesnym wyemitowaniu energii. W teorii materia i antymateria powinny pojawić się w równych ilościach podczas Wielkiego Wybuchu. Problem polega na tym, że w takim przypadku doszłoby do wzajemnego unicestwienia.

Czytaj też: CERN jest w stanie określić dokładną masę bozonu Higgsa
Czytaj też: Czy stwórca wszechświata pozostawił nam zakodowane wiadomości?
Czytaj też: Czarna dziura nieznanego typu mogłaby zaburzyć wszystko, co wiemy o wszechświecie

Obecnie we wszechświecie nie ma prawie żadnej antymaterii, co od dawna zastanawia naukowców. W ramach eksperymentu LHCb prowadzonego na terenie CERN naukowcy postanowili zbadać różnice między materią a antymaterią. W ten sposób odkryli, jak takowe mogą się w ogóle pojawiać.

Eksperyment w CERN może wyjaśnić, skąd bierze się dysproporcja między materią i antymaterią

Cząstki składające się z kwarka i antykwarka nazywane są mezonami, a cztery mezony neutralne (B0S, B0, D0 i K0) mogą przekształcić się w swoją lustrzaną wersję, by następnie powrócić do pierwotnego stanu. Rozpad wynikający z ich niestabilności zachodzi nieco inaczej dla mezonów niż dla antymezonów, dlatego jego szybkość może się zmieniać.

Czytaj też: Naukowcy w CERN symulują pole magnetyczne Jowisza
Czytaj też: Co Stephen Hawking mówił o końcu wszechświata?
Czytaj też: CERN poszukuje cząstek ciemnej energii pochodzących ze Słońca

Autorzy badań policzyli liczbę rozpadów z dwóch próbek i porównali dwie liczby, aby zobaczyć, jak kształtowała się ta różnica w miarę postępu oscylacji. Okazało się, że więcej rozpadów miało miejsce w przypadku jednego z mezonów B0S. Niewielka przewaga materii nad antymaterią, którą można zauważyć w mikroskali, nie może wyjaśnić ogromnej obfitości materii widzianej we wszechświecie. Właśnie dlatego przytoczone badania są tak ważne.