WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

PCIe 4.0 coraz popularniejszy, co potwierdza dysk ADATA XPG GAMMIX S50 Lite

PCIe 4.0 coraz popularniejszy, co potwierdza dysk ADATA XPG GAMMIX S50 Lite

Chociaż interfejs PCIe 4.0 zawitał za sprawą AMD i procesorów Ryzen na rynek konsumencki przed ponad rokiem, niewiele dysków z niego korzysta. Jednak coś w tej kwestii się rusza, co potwierdza nowy nośnik XPG GAMMIX S50 Lite od ADATA.

W ostatnich tygodniach swoje nośniki wykorzystujące interfejs PCIe 4.0 i protokół NVMe zapowiedział Samsung w ramach swojej linii dysków 980 PRO na M.2, a chwilę później Sabrent Rocket 4 Plus.

Co tu dużo mówić, niegdyś AMD popchnęło rozwój dysków SSD przez interfejs PCIe 4.0, a teraz zbiera to swoje pokłosie. My zresztą mieliśmy okazję sprawdzić ten nowy wymiar wydajności SSD w ramach testu Gigabyte AORUS na PCIe 4.0 w 1 i 2 TB wersji.

Teraz do gry wkracza kolejny gracz – ADATA, a raczej jej oddział XPG, ujawniając model GAMMIX S50 Lite w 1 TB i 2 TB wariancie pojemnościowym z 5-letnią gwarancją. Ten nie będzie najszybszym dyskiem na PCIe 4.0, ale dzięki temu otworzy nieco ten segment na kieszenie zwyczajnych konsumentów.

Dysk GAMMIX S50 Lite dzierży kontroler SMI SM2267, obsługując protokół NVMe 1.4 i zapewniając sekwencyjne możliwości na poziomie 3900 i 3200 MB/s odczytu i zapisu, co po stronie operacji IOPS wynosi kolejno 490K i 540K.

Czytaj też: Tak wygląda AMD Radeon RX 6000

Dysk wspiera dynamiczne buforowanie SLC, posiada bufor pamięci, korekcję błędów LDPC, ochronę danych E2E, obsługę RAID oraz 256-bitowe szyfrowanie AES, podczas gdy za utrzymywanie temperatury w ryzach odpowiada u niego zoptymalizowana konstrukcja termiczna.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News