Reklama
aplikuj.pl

Światło może neutralizować 99,9% koronawirusów, a naukowcy wiedzą, jak to wykorzystać

pandemia

Lampy LED, które emitują światło ultrafioletowe, mogą neutralizować koronawirusy. Podłączenie ich do systemów klimatyzacyjnych mogłoby więc pomóc w sterylizacji pomieszczeń.

Już wcześniej odnotowano, że światło ultrafioletowe może unieszkodliwiać SARS-CoV-2, ale w tym przypadku po raz pierwszy naukowcy wykazali, że jest to również możliwe w przypadku promieniowania emitowanego przez zwykłe lampy LED.

Czytaj też: Koronawirus w Japonii i Korei wydawał się pod kontrolą. Teraz sytuacja się zmieniła
Czytaj też: Nowy szczep koronawirusa rozprzestrzenia się w Wielkiej Brytanii
Czytaj też: Ten nietypowy objaw może sugerować zakażenie koronawirusem

Profesor Hadas Mamane uważa, że żarówki mogą zapewnić łatwe, szybkie i tanie metody dezynfekcji pomieszczeń. Jak miałoby to działać? Ekspert proponuje umieszczenie żarówek w systemach wentylacyjnych, przez które przepływa powietrze. Byłoby ono poddawane działaniu światła UV i wracało do obiegu „oczyszczone”.

Koronawirus może być neutralizowany za pomocą zwykłych żarówek

Autorzy badań wykazali, iż żarówki emitujące fale o długości 265 nanometrów były najskuteczniejsze w dezaktywacji wirusa, ale te o długości fali wynoszącej 285 nanometrów również „dawały radę”. Jest to szczególnie ważne ze względu na fakt, iż są one łatwiej dostępne.

Czytaj też: Twórca szczepionki na koronawirusa wie, kiedy skończy się pandemia
Czytaj też: Szczepionka na koronawirusa a alkohol. Czy konieczna jest abstynencja?
Czytaj też: Szczepionka na koronawirusa dała dodatnie wyniki testu na HIV. Jak to możliwe?

W pierwszym wariancie do usunięcia koronawirusa wystarczyła 30-sekundowa ekspozycja na światło. Artykuł opublikowany na łamach Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology sugeruje, iż umożliwiło to usunięcie ok. 99,9% szkodliwych cząstek.