W tym tygodniu technologiczne sprawy wojskowe przyjęły wręcz górnolotny charakter, choć nie zabrakło też przyziemności, czyli o lotnictwie i piechocie.
Po raz pierwszy w historii automatycznie zatankowano myśliwca w locie
Airbus ogłosił pomyślne zakończenie pierwszej na świecie w pełni zautomatyzowanej operacji tankowania powietrze-powietrze w systemie wysięgnika (A3R). W nieujawnionym terminie na początku tego roku testowy samolot tankowiec Airbus wyposażony w system tankowania Airbus A3R wykonał 45 godzin lotu testowego i 120 równie próbnych kontaktów na suchym paliwie z portugalskim myśliwcem Air Force F-16.
Ostatnie testy obejmowały wszystkie aspekty procesu tankowania z powietrza, prowadzące do fazy certyfikacji programu, który ma rozpocząć się na początku przyszłego roku. System A3R jest zaprojektowany, aby przejąć na siebie cały proces tankowania, bo sam operator tankowania powietrznego będzie musiał jedynie nadzorować operację.
Siły Powietrzne USA chcą śledzić ruchy w przestrzeni cislunarnej
Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych już teraz śledzą znaczną część przestrzeni powietrznej na świecie i tysiące obiektów na orbicie wokół Ziemi. To jednak im za mało.
Czytaj też: Rozwiązano właśnie największy problem z maseczkami N95
Okazało się, że teraz ta gałąź Armii USA stara się rozszerzyć swoją domenę nadzoru na przestrzeń cislunarną, czyli tą między Ziemią a Księżycem. Wszystko przez to, że rosnąca liczba misji kosmicznych przeprowadzanych przez różne kraje i prywatne korporacje, czyni z niego ważny obszar.
Najbardziej zaawansowany myśliwiec F-15 już po pierwszym locie
Chociaż myśliwce F-15 doczekały się już wielu wersji, to właśnie ostatnio test odbębniła ta najbardziej zaawansowana. Mowa dokładnie o modelu F-15QA, który został opracowany dla Qatar Emiri Air Force (QEAF).
Pierwszy lot najnowszego wariantu myśliwca polegał na wykonaniu szybkiego, pionowego startu „Wiking”. Podczas niego F-15QA szybko wzbił się w powietrze dzięki aktywacji dopalacza do startu pod bardzo dużym kątem.
Kolejne testy dotyczyły szeregu manewrów, podczas których inżynierowie dokładnie monitorowali dane telemetryczne.
Armia USA zachodzi w głowę nad następcą wozu M2 Bradley
Niedawno armia anulowała program, mający wyłonić po raz trzeci zamiennik dla M2 Bradley. Program ten był trzecią od 20 lat próbą znalezienia odpowiedniego następcy dla tego bojowego pojazdu gąsienicowego.
Jednak niezrażona niedawną porażką Armia USA ogłosiła nowy program dla zastąpienia Bradley M2. Tym razem wyłuszczyła to, czego od oczekuje od nowego pojazdu, czego tak naprawdę dokonała po raz pierwszy od czterech prób.
Armia USA pracuje nad dronami wystrzelanymi z granatników
Inżynierowie w Aberdeen Proving Ground z Armii USA pracują nad małymi dronami, które będzie można wystrzelić z nowego granatnika – M320. Wszystko to w ramach systemu Grenade Launched Unmanned Aerial System, czyli GLAUS.
Armia twierdzi, że opracowywane są dwie wersje GLAUS – jedna przypominająca samolot, a druga helikopter. W obu przypadkach po wystrzeleniu dron rozkłada swoje wirniki/skrzydła i szybuje, będąc kontrolowanym przez żołnierzy na lądzie za pomocą joysticka lub urządzenia przenośnego.