Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [12.06.2020]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o monolicie z Rumunii, księżycowym wyścigu i kosmicie z głębin.

dzieci

Oto najstarszy noworodek na świecie. Ma niemal 30 lat

Dziecko urodzone niedawno w Stanach Zjednoczonych jest posiadaczem tytułu „najstarszego na świecie”, ponieważ przez 28 lat funkcjonowało jako zamrożony zarodek. Molly, bo tak nazywa się szczęściara, pobiła rekord ustanowiony przez inne dziecko, Emmę Wren Gibson. W jej przypadku czas oczekiwania trwał 24 lata, a narodziny miały miejsce w 2017 roku. Jakby tego było mało, dziewczynki są siostrami.

wszechswiat

Czy stwórca wszechświata pozostawił nam zakodowane wiadomości?

Astrofizyk Michael Hippke z Sonneberg Observatory, powiązany z inicjatywą Breakthrough Listen postanowił znaleźć potencjalne ślady świadczące o tym, że stwórca wszechświata zostawił informacje o swoim istnieniu. Naukowiec uznał, iż takowe mogłyby się zachować w wahaniach obserwowanych w tzw. mikrofalowym promieniowaniu tła. Prowadzone przez niego badania nie wykazały jednak niczego niezwykłego.

Czytaj też: Rzućcie okiem na najbardziej szczegółowe zdjęcie Słońca
Czytaj też: Chiny uruchomiły sztuczne Słońce i osiągają kolejne etapy

Apokalipsa zombie? Amerykańskie CDC mają plan działania

CDC najwyraźniej chce być gotowa na każdą możliwą ewentualność. W tym przypadku chodzi o plan awaryjny w kontekście… epidemii zamieniającej ludzi w zombie. Agencja miałaby reagować na zagrożenie w taki sam sposób jak względem każdego innego patogenu. Podstawowym zadaniem byłoby więc zbadanie pochodzenia potencjalnego wirusa, dróg jego transmisji oraz poszukiwanie i izolowanie zakażonych oraz prace nad lekami bądź szczepionkami.

kosmos

Na Księżycu odbędzie się kosmiczny wyścig. I to już wkrótce

Na powierzchnię Srebrnego Globu zostaną w przyszłym roku dostarczone dwa zdalnie sterowane samochody. Za ich pomocą będą się ścigali licealiści przebywający w tym czasie na Ziemi. Przedsięwzięcie zdecydowanie nie będzie należało do tanich. Eksperci, w oparciu o znane koszty transportu kosmicznego, szacują, że samo dostarczenie dwóch samochodzików będzie kosztowało ok. 10 milionów dolarów. Lądownik Nova-C ma osiąść w obrębie księżycowego obszaru znanego jako Oceanus Procellarum.

historia

Enigma znaleziona na dnie Bałtyku. To słynna maszyna z II wojny światowej

Niemieckie urządzenie szyfrujące używane przez hitlerowskie wojska do wysyłania tajnych wiadomości podczas II wojny światowej, czyli enigma, zostało znalezione na dnie Morza Bałtyckiego. Co ciekawe, urządzenie najprawdopodobniej trafiło do Bałtyku w maju 1945 roku. Wtedy to na terenie zatoki Gelting zostało zatopionych 47 niemieckich U-bootów. Były to celowe działania, mające na celu nie dopuszczenie do tego, by siły aliantów przejęły te jednostki.

Singapur zatwierdził sztuczne mięso. Wkrótce trafi do sprzedaży

Restauracje w Singapurze będą pierwszymi na świecie, przynajmniej oficjalnie, serwującymi mięso „drobiowe” wyhodowane w laboratorium. Koszt produkcji takiego mięsa ma zostać w najbliższych latach obniżony do poziomu, na którym znajdują się obecnie „tradycyjne” metody. Kontrole bezpieczeństwa i jakości przeprowadzone na produktach od Eat Just wykazały, że spełniają one przyjęte normy.

Czytaj też: Energia słoneczna przechowywana przez wiele miesięcy? Z tym materiałem to możliwe
Czytaj też: Zobaczcie niesamowite zdjęcia Obłoków Magellana

kosmos

Ludzie na Marsie do 2026 roku? Elon Musk przekonuje, że tak będzie

Rakieta, którą Musk chciałby wykorzystać do lotu na Marsa, stoi przed ważną próbą. Jeszcze w tym tygodniu SpaceX zamierza wystrzelić SN8, który miały wznieść się na wysokość 15 kilometrów. SN8 posiada trzy silniki – dla porównania, Starship związany z podróżą na Czerwoną Planetę miałby posiadać takich silników trzydzieści. Co więcej, 6-miesięczny lot na Marsa wiąże się z przyjęcie przez potencjalną załogę ogromnych ilości promieniowania kosmicznego. Zabezpieczenie przed nim zwiększyłoby wagę statku.

zycie pozaziemskie

Pamiętacie monolit z Utah? Pojawił się kolejny – w Rumunii

Na zboczu rumuńskiego wzgórza, w odległości zaledwie kilku metrów od historycznej twierdzy, zauważono monolit niezwykle podobny do tego, który niedawno uwieczniono w amerykańskim Utah. Monolit ma około czterech metrów wysokości, a rumuńskie władze nie wiedzą, jak się tam znalazł. Twierdza jest najstarszym zabytkiem historycznym w Piatra Neamt. Prawdopodobnie została ona zniszczona przez Rzymian w II wieku n.e. – choć jej pozostałości istnieją do dziś.

zycie

W głębinach oceanu odkryto nowy gatunek. Wygląda jak kosmita

Naukowcy związani z NOAA zidentyfikowali nowy gatunek zamieszkujący głębokie warstwy oceanu. Rzeczony organizm zyskał miano Duobrachium sparksae. Wygląda nietypowo, bowiem przypomina galaretę i jest bezkręgowcem zwanym żebropławem. Zwierzę zostało zaobserwowane dzięki zdalnie sterowanemu Deep Discoverer, który nurkował w obrębie wybrzeży Portoryko. Uwagę zwraca nietypowa, wręcz pozaziemska anatomia zwierzęcia. Jego przypominające balona ciało jest zwieńczone dwiema długimi mackami. 

kosmos

Miał miejsce potężny rozbłysk słoneczny. Był największy od lat

Rozbłysk oceniony jako M4,4 zapoczątkowało zupełnie nowy cykl słoneczny, sygnowany numerem 25, który rozpoczął się w grudniu 2019 roku i został udokumentowany we wrześniu. Nagłe wyrzuty energii elektromagnetycznej mogą być tak intensywne, by wywołać efekty na powierzchni naszej planety. Zalicza się do nich m.in. zakłócanie komunikacji radiowej i satelitarnej, a nawet uszkodzenia sieci elektrycznych. W tym przypadku możemy mówić o szczęściu, ponieważ zjawisko miało miejsce „z tyłu” Słońca, co je znacząco osłabiło.