Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o życiu na Marsie, zazieleniającej się Arktyce oraz robotach grających w curling.
Jeśli na Wenus istnieje życie, to wiemy, jak mogło tam trafić
Choć obecność fosforowodoru w atmosferze Wenus nie musi oznaczać, że znajduje się w niej życie, to istnieje taka szansa. Eksperci w dziedzinie astrobiologii starają się wyjaśnić, jak hipotetyczne organizmy mogłyby tam trafić. Zdaniem naukowców, być może formy życia wykształciły się na Wenus, gdy jej klimat w większym stopniu przypominał ziemski. Oczywiście istnieje szansa, że owe mikroorganizmy zrodziły się w obecnych warunkach i od początku były na nie odporne. Ostatnia, niezwykle ciekawa teoria pozwala sądzić, iż życie na Wenus trafiło… z Ziemi.
Zombie huragany to już realny problem. Wszystko przez zmiany klimatu
Na początku tego miesiąca, burza tropikalna Paulette, która powstała nad Oceanem Atlantyckim, uderzyła potem w wybrzeże Bermudów jako huragan 1. kategorii. Następnie kataklizm wzmocnił się, osiągając wyższą kategorię. Na szczęście nieco ponad 5 dni później wiatr osłabł, by wkrótce potem całkowicie zniknąć. Problem w tym, że 21 września Paulette… powróciła, ponownie stając się burzą tropikalną. I choć już wcześniej naukowcy natrafiali na pojedyncze przypadki zombie huraganów, to wydawały się one naprawdę rzadkie. Teraz, kiedy globalne ocieplenie sprzyja występowaniu kataklizmów, problem może być natężony.
Powstało pierwsze w historii zdjęcie układu słonecznego innego niż nasz
Dzięki wykorzystaniu Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu astronomowie byli w stanie uwiecznić układ, który znajduje się ok. 300 lat świetlnych od Ziemi. Tworząca go gwiazda nosi nazwę TYC 8998-760-1 i znajduje się w gwiazdozbiorze Muchy. Naukowcy ustalili, że obiekt ma zaledwie 17 milionów lat – jest tym samym znacznie młodszy od naszego kosmicznego gospodarza, który liczy 4,5 mld lat.
Smartfony i WiFi prowadzą do śmierci wielu owadów
Grupa naukowców związanych z niemieckim NABU przeanalizowała wyniki ponad 80 niezależnych badań, które skupiały się na wpływie promieniowania generowanego przez smartfony i sieci WiFi na owady. Badacze stwierdzili, że aż 72 analizy wykazały wyraźny związek między promieniowaniem a negatywnym wpływem na owady takie jak muchy i pszczoły. Działania naukowców wykazały, że promieniowanie emitowane przez telefony i WiFi może wpływać na żywe komórki, powodując m.in. że wchłaniają one jony wapnia w większym stopniu niż normalnie.
Ziemia będzie miała mini księżyc, choć naukowcy nie są pewni co do jego pochodzenia
Zwany 2020 SO, obiekt znajduje się na orbicie podobnej do ziemskiej od ponad roku i ma zostać przechwycony przez grawitację naszej planety w październiku, by pozostać w jej władaniu aż do maja 2021 roku. Ze względu na niższą prędkość od większości asteroid, niektórzy badacze zaczęli spekulować, że 2020 SO może być odrzuconą częścią rakiety Centaur, która wystartowała w 1966 roku wynosząc na orbitę satelitę Surveyor 2. Baza danych należąca do NASA sugeruje, że obiekt ma od ok. 4 do nawet 14 metrów długości.
Czy pod powierzchnią Marsa może istnieć życie?
W przypadku Marsa istnieje niewielka szansa, by na powierzchni wciąż znajdowała się woda. Zdaniem badaczy jest jednak prawdopodobne, by w głębszych warstwach Czerwonej Planety występowały pokłady H2O. Chodzi m.in. o podpowierzchniowe jeziora, o których zrobiło się głośno za sprawą badań sprzed kilku lat. Jeszcze bardziej interesująco robi się, gdy weźmiemy pod uwagę, że tzw. kriofile zdolne do przetrwanie w ekstremalnie zimnych środowiskach naszej planety mogłyby również teoretycznie funkcjonować i rozmnażać się na Marsie.
Arktyka staje się zielona. Potwierdzają to zdjęcia satelitarne
Wykorzystując zdjęcia satelitarne naukowcy zauważyli, że region ten jest bardziej zielony, ponieważ wyższe temperatury doprowadziły do zwiększonego wzrostu roślin. Kiedy roślinność tundry zmienia się, wpływa ona nie tylko na dziką przyrodę, lecz także na ludzi, którzy żyją w tych miejscach i są zależni od lokalnych ekosystemów w kwestii zdobywania pożywienia. Naukowcy doszli do wniosku, że w latach 1985-2016 około 38% tundry na Alasce, w Kanadzie i zachodniej Eurazji było bardziej zielone.
Roboty podbiją świat sportu? Ten ma szanse w curlingu
Zespół naukowców pochodzących z Korei Południowej i Niemiec stworzył robota, który jest w stanie konkurować z profesjonalnymi graczami curlingu. Najpierw w pobliżu tarczy oddalonej o ok. 45 metrów umieszczono kamery, których SI używała do wykonywania obliczeń związanych z nadchodzącym rzutem. Badacze testowali swoje urządzenie, zwane Curly, wystawiając je do rywalizacji z profesjonalną drużynę kobiecą oraz złożoną z osób na wózkach inwalidzkich. Robot wygrał trzy z czterech rund.
Jak silne jest promieniowanie na Księżycu?
Osoby, które w przyszłości odwiedzą Srebrny Glob, będą narażone na promieniowanie od dwóch do trzech razy silniejsze niż to, z którym mają do czynienia astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Potencjalni astronauci otrzymaliby od 200 do 1000 razy więcej promieniowania na Księżycu niż ludzie przebywający na Ziemi. Niemieccy naukowcy sugerują, że schrony zbudowane z księżycowego regolitu powinny mieć grubość 80 centymetrów. W przypadku większej grubości materiał ten będzie emitował własne promieniowanie, powstające w wyniku oddziaływania promieni kosmicznych z księżycową glebą.
Czy ptaki posiadają świadomość?
Nasza zdolność do świadomego postrzegania otoczenia jest efektem procesów zachodzących w korze mózgowej. Przez wiele lat dyskutowano, czy zwierzęta z zupełnie inną budową mózgów również są zdolne do takiego świadomego postrzegania. Naukowcy z Uniwersytetu Eberharda Karola w Tybindze postanowili odpowiedzieć na to pytanie. Mierzyli sygnały mózgowe ptaków, co doprowadziło ich do wniosku, że krukowate są zdolne do świadomego odbierania bodźców zmysłowych.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News