Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o kraterach na Księżycu, wilku sprzed 60 tysięcy lat i hibernacji naszych przodków.
Paracetamol ma zaskakujący wpływ na podejmowanie ryzyka
Wpływ paracetamolu na zmniejszenie bólu rzutuje także na procesy psychologiczne. W efekcie może doświadczyć zmniejszenia empatii, a nawet osłabienia funkcji poznawczych. Co więcej, skutki mogą obejmować zaburzenie zdolności afektywnych oraz postrzegania i oceny ryzyka. Nie wiadomo, co dokładnie wpływa na taką zależność, lecz rezultaty badań nie wywołały reakcji ze strony WHO ani CDC.
Wilcze szczenię sprzed niemal 60 tysięcy lat nadal posiada futro
Doskonale zmumifikowane wilcze szczenię, które spoczywało w wiecznej zmarzlinie przez przez 57 000 lat, zostało znalezione na terenie kanadyjskiego Jukonu. Datowanie radiowęglowe, analiza próbek DNA i pomiary stężeń izotopów wykazały, że zwierzę pochodzi sprzed ok. 57 tysięcy lat. Co więcej, zdjęcia rentgenowskie i badanie zębów wilka sugerują, jakoby szczenię zakończyło swój żywot w wieku zaledwie 7 tygodni.
Oto prawdopodobnie najbrzydszy kwiat na Ziemi
W 2020 roku odkryto ponad 50 nowych gatunków orchidei, a jednym z nich jest Gastrodia agnicellus, którego wartości wizualne są, delikatnie mówiąc, zastanawiające. Jego kolor i kształt przywodzą na myśl padlinę (lub kosmitę), ale pod względem biologicznym jest to 100-procentowy kwiat. Po zapyleniu G. agnicellus, łodygi rosną na tyle, aby jego pyłki znajdowały się jak najwyżej. Opisywana orchidea polega na grzybach w kontekście odżywiania i nie posiada liści ani innych tkanek umożliwiających prowadzenie fotosyntezy.
Czytaj też: Piernikowy monolit z San Francisco jest naprawdę nietypowy
Czytaj też: Uran może stwarzać warunki dla życia pozaziemskiego. Te obiekty interesują naukowców
Czytaj też: Wiecie, że orzeszki ziemne i migdały nie są prawdziwymi orzechami?
Hibernacja pomagała naszym przodkom przetrwać zimę. Jak to możliwe?
Po odkryciu szczątków na terenie jaskini zwanej Sima de los Huesos, znajdującej się w Hiszpanii pojawiły się teorie dot. hibernacji naszych przodków. Archeolodzy znaleźli tam tysiące szczątków homininów, które mają około 430 000 lat. Przypuszczalnie kości należą do Homo heidelbergensis, który pojawił się na terenie Afryki ok. 600 tysięcy lat temu. Defekty widoczne w kościach mogą być następstwem miesięcy snu bez wystarczającej ilości zapasów tłuszczu i niedoborów witaminy D.
Kratery na Księżycu są liczniejsze niż sądzono
Ponad 109 tysięcy nowych kraterów zostało odkrytych na terenie Srebrnego Globu dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Tym samym łączna liczba tych struktur zwiększyła się kilkunastokrotnie. Ich badanie umożliwia lepsze poznanie historii nie tylko naszego naturalnego satelity, ale również całego Układu Słonecznego, a kluczowy dla tego zadania jest udział sztucznej inteligencji.
Foki emitują tajemnicze dźwięki, a naukowcy nie wiedzą, po co
Jak do tej pory naukowcy wiedzieli o 34 odgłosach fok słyszalnych dla ludzkiego ucha. Po dwóch latach nasłuchiwań udokumentowano jednak istnienie co najmniej 9 kolejnych dźwięków. Niektóre z nich składają się z wielu zharmonizowanych dźwięków. Teoretycznie możliwe jest, że szumy te są związane z echolokacją, czyli biologicznym sonarem używanym przez zwierzęta takie jak delfiny i nietoperze do ustalenia swoich pozycji.
Jezus został ukrzyżowany z użyciem tego gwoździa? Niesamowite znalezisko przy polskiej granicy
Archeolodzy prowadzący swoje działania na terenie klasztoru w czeskim mieście Milevsko znaleźli mający ok. 15 centymetrów gwóźdź. Był on umieszczony w pudełku ozdobionym złotym krzyżem. Po przeanalizowaniu pudełka z wykorzystaniem datowania radiowęglowego, zespół badawczy stwierdził, że zostało ono wykonane z dwóch rodzajów drewna. Modrzew, rosnący m.in. na terenie Izraela, pochodzi z lat 1290-1394. Z kolei druga, dębowa próbka, pochodzi z lat 260-416.
Czytaj też: Poszukiwanie życia pozaziemskiego wymaga poważnych zmian
Czytaj też: Sen starożytnych był kiedyś normą. To zjawisko może powrócić
To wideo pokazuje, jak długa jest historia Ziemi
Trwający niecały 4 minuty film zamieszczony w serwisie YouTube nawiązuje do jednych z najważniejszych wydarzeń w historii naszej planety. Całość jest ukazana w formie przejazdu z zachodniego na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Wśród przystanków znalazły się m.in. powstanie Ziemi (4,54 mld lat temu), pojawienie się sinic (2,7 mld lat temu) oraz wypełnienie atmosfery tlenem produkowanym przez te organizmy (2,5 mld lat temu).
Kwiat sprzed 100 milionów lat zachował się w niesamowitym stanie
Naukowcy znaleźli świetnie zachowany kwiat, który porastał naszą planetę w okresie kredy. V. pleristaminis, bo tak nazywa się rzeczony organizm, należy zarówno do nowego rodzaju, jak i nieznanego wcześniej gatunku. Męski kwiat ma około 2 milimetrów średnicy i około 50 pręcików ułożonych w kształt spirali. Według badaczy, V. pleristaminis, stanowi przykład okrytonasiennej rośliny kwitnącej, prawdopodobnie należy do rzędu Wawrzynowców i wykazuje pewne podobieństwo do rodzin poleńcowatych oraz oboczkowatych.