Reklama

Coca-Cola szykuje napój w papierowej butelce. Już wkrótce pojawi się limitowana edycja

papier

The Coca-Cola Company ogłosiła, że jeszcze w tym roku przetestuje prototyp papierowej butelki, w której będzie przechowywany firmowy napój. Limitowana edycja ma obejmować zaledwie 2 tysiące sztuk.

Gwoli ścisłości, chodzi o napój zwany Adez, który w papierowych opakowaniach będzie dostępny na terenie Węgier, w ofercie internetowego sklepu Kifli.hu.

Czytaj też: Recykling samochodowych baterii w wykonaniu Volkswagena
Czytaj też: Bambusowe szczoteczki do zębów – ekologia na papierze?
Czytaj też: Z tym enzymem recykling plastikowych butelek wejdzie na zupełnie nowy poziom

Sprzedaż napojów w papierowych opakowaniach to oczywiście nic nowego, ponieważ już w 1915 roku wykorzystywano kartony na mleko. Problem w tym, iż tego typu pojemniki nie nadają się do wszystkich napojów, w szczególności do gazowanych. Jednocześnie wykorzystywanie papieru jest ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ jest on łatwy w recyklingu i łatwo się rozkłada.

Napój w papierowej butelce będzie wstępnie obejmował edycję limitowaną liczącą 2000 sztuk

W 2020 r. naukowcy działający na rzecz koncernu Coca-Cola, we współpracy z duńskim startupem Paper Bottle Company oraz Carlsberg, L’Oréal i The Absolut Company, opracowali butelkę składającą się z twardej papierowej skorupy wyłożonej sztucznym biotworzywem, z którego wykonana jest również zakrętka.

Czytaj też: Ekologiczne mięso ma fatalny wpływ na klimat Ziemi. Jak to możliwe?
Czytaj też: Zatrważająco niewielka ilość tworzyw sztucznych podlega recyklingowi
Czytaj też: Nowoczesne okna będziemy wypełniać cieczą w imię ekologii i oszczędności?

Nadrzędnym celem jest wyprodukowanie butelki nadającej się w 100 procentach do recyklingu, która jednocześnie będzie bardzo uniwersalna. Chodzi o to, by mogła ona wytrzymać działanie płynów, dwutlenku węgla i tlenu. Najlepiej byłoby, gdyby takowa była wykonana z w pełni recyklingowanych materiałów.