Reklama
aplikuj.pl

Oto przezroczyste drewno, które może zastąpić okna

przezroczyste drewno, zastąpić okna

Co powiecie na zastąpienie tradycyjnych okien tymi „drewnianymi”? Takie rozwiązanie jest już możliwe, co potwierdza to przezroczyste drewno.

Przezroczyste drewno z uniwersyteckich laboratoriów

Nowy, czystszy i prostszy sposób na uzyskanie przezroczystego drewna osiągnęli naukowcy z University of Maryland, którzy opublikowali niedawno w Science Advances artykuł, rozprawiający o ich odkryciu. To, choć w gruncie rzeczy nie jest nowe, to po raz pierwszy ktoś rzucił na nie nowe światło pod kątem energooszczędnego podejścia.

Czytaj też: Rowerowa kierownica Flexx uwolni Wasze ręce od wstrząsów
Czytaj też: BlackBerry szykuje się do powrotu na rynek z nowym flagowcem
Czytaj też: Miejski rower elektryczny FuroSystems Aventa zapewnia nawet 80 km zasięgu

Samo w sobie drewno składa się z drobnych włókien celulozy oraz spajającej te włókna ligniny, która zawiera cząsteczki zwane chromoforami, poowodujące to, że drewno jest brązowe i z natury nieprzezroczyste. Do tej pory przezroczyste drewno było na wyciągnięcie ręki z niebezpiecznymi chemikaliami przy wysokich temperaturach i z ogromnym nakładem pracy, ale nowa metoda obejmuje nie tyle usuwanie ligniny, co jej modyfikację.

Cały proces sprowadza się do posmarowania deski roztworem nadtlenku wodoru, który pozostawiony na słońcu lub pod lampą UV przez mniej więcej godzinę, zaczyna wybielać brązowe chromofory, pozostawiając ligninę nietkniętą, więc drewno stało się białe.

Czytaj też: Karty incognito w Google Chrome na iOS będzie można zabezpieczyć
Czytaj też: Termoelektryczny pierścień, czyli ludzkie ciało jako bateria
Czytaj też:
MasterCard będzie wspierał kryptowaluty, o ile ich kurs się ustabilizuje

Wtedy drewno zaczynało być białe, dlatego następny krok obejmuje zaimpregnowanie drewna przezroczystą żywicą epoksydową przeznaczoną do użytku morskiego, która wypełnia przestrzenie i pory w drewnie, utwardzając je i zapewniając mu 90% przezroczystość. Prowadzi to m.in. do lepiej izolujących, wytrzymalszych okien, a więc ekologiczniejszych budynków, które mogłoby nawet bazować na tym drewnie.