Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o urządzeniu umożliwiającym produkcję energii elektrycznej z powietrza, tajemniczych badaniach Pentagonu nad UFO i wykorzystaniu mózgów graczy do szkolenia robotów.
Uzależnienie od smartfona powoduje fizyczne zmiany w mózgu
Do takich wniosków doszli naukowcy analizujący mózgi osób nadmiernie korzystających z telefonów komórkowych. Okazało się, że ludzie należący do tej grupy posiadają stosunkowo niewielkie ilości substancji szarej w obszarach odpowiedzialnych za samoświadomość. Autorzy badania twierdzą, że zmiany są ewidentne i można je porównać do tych, występujących u narkomanów. Konieczne są dalsze analizy poświęcone długotrwałym skutkom tych uszkodzeń.
Naukowiec z Harvardu sądzi, że sygnał pochodzący z FRB może być dziełem kosmitów
A tym naukowcem był Albert… Abraham Loeb. Mężczyzna twierdzi, że określenie źródeł stojących za emisją tzw. szybkich błysków radiowych jest niezwykle trudne. Jego zdaniem za wyjaśnienie można uznać obecność pulsarów, choć nie wyklucza też innych teorii. Jedna z nich zakłada, iż za powstawanie docierających do Ziemi FRB mogą odpowiadać obcy. Miałoby się to wiązać z wykorzystaniem przez nich wiązek światła pozwalających na napędzanie statków kosmicznych.
DARPA wykorzysta mózgi graczy do szkolenia robotów
Naukowcy pracujący na zlecenie tej amerykańskiej agencji postanowili skorzystać z pomocy graczy, a dokładniej – ich mózgów. Grupa chętnych będzie miała za zadanie… grać w prostą grę strategiczną. W ciągu kilkuminutowych rozgrywek autorzy badania będą zbierali dane, które posłużą następnie do szkolenia sztucznej inteligencji. Ta będzie z kolei wykorzystywana do kontrolowania flot wojskowych robotów, liczących nawet kilkaset urządzeń.
Jak długo koronawirus może przetrwać poza nosicielem?
Na to pytanie starają się odpowiedzieć badacze z całego świata. W tym przypadku jest to niełatwe, bowiem koronawirus, z jakim obecnie zmagają się rządy wielu państw jest jeszcze słabo poznany. SARS-CoV-2 zbiera jednak coraz większe żniwo, a od niedawna stanowi coraz większe zagrożenie na terenie Europy, szczególnie we Włoszech. Autorzy badania sądzą, że ten wirus, podobnie jak MERS oraz SARS, jest w stanie przetrwać poza nosicielem nawet dziewięć dni. Jest to znacznie dłużej niż w przypadku np. wirusa grypy.
To urządzenie produkuje energię elektryczną z powietrza
Air-gen może być instrumentem, który wywoła niemałą rewolucję w dziedzinie produkcji „czystej” energii. Jest to bowiem urządzenie umożliwiające uzyskiwanie energii elektrycznej na podstawie wilgoci znajdującej się w powietrzu. I choć brzmi to dość niewyobrażalnie, to autorzy projektu przekonują, że ich rozwiązanie świetnie się sprawdza. Co ciekawe, działa nie tylko w wilgotnych obszarach, ale również wewnątrz pomieszczeń, a nawet na pustyniach.
Odkryty grób legendarnego założyciela Rzymu – Romulusa
I choć wewnątrz nia znajdują się szczątki samego Romulusa, to nadal jest to niezwykle ważne odkrycie. Co ciekawe, naukowcy przypuszczają, że taka postać mogła wcale nie istnieć. Nie zmienia to jednak faktu, że rzekomy grób cieszył się ogromną sławą wśród ówczesnych Rzymian. W pobliżu znajdowały się nawet ołtarz oraz sanktuarium. Archeolodzy są zdania, że grobowiec pochodzi z VI wieku p.n.e. W kwietniu mają się zacząć kolejne badania, tym razem z wykorzystaniem skanów 3D.
Po raz pierwszy w historii naukowcy znaleźli tlen poza Drogą Mleczną
W galaktyce Markarian 231 znajduje się tlen. To pierwsze tego typu znalezisko, którego dokonano poza naszą galaktyką. Naukowcy sądzą, że do powstawania tych cząsteczek prowadzą oddziaływania pomiędzy odpływem molekularnym ze środka galaktyki a zewnętrznymi obłokami molekularnymi. Dystans dzielącą Drogę Mleczną oraz Markarian 231 jest niezwykle duży. Wynosi bowiem 561 milionów lat świetlnych.
Dlaczego Pentagon finansował programy badawcze powiązane z UFO?
Interesujące wieści spłynęły zza Atlantyku. Jakiś czas temu miał miejsce wyciek, w ramach którego ujawniono dokumenty związane z programami finansowanymi przez Pentagon. Szczególnie interesujący okazał się ten zwany AATIP, na który Amerykanie przeznaczyli ok. 22 mln dolarów. W związku z AATIP prowadzono bowiema badania poświęcone obserwacjom niezidentyfikowanych obiektów latających oraz obrażenim wywołanym przez kontakt z tajemniczym napędem.
Ten system zwiększa czułość ludzkiego dotyku
UCSS to nazwa systemu pozwalającego wyczuć interakcje z niezwykle delikatnymi obiektami, takimi jak pióra czy płatki kwiatów. Obserwując mechanizmy działania związane z narządem występującym u pająków, autorzy projektu postanowili wtkorzystać pęknięcia powstałe w cienkiej warstwie srebra przewodzącej prąd. W przyszłości UCSS miałby pomóc w mierzeniu pulsu czy też wzmacnianiu zmysłu dotyku o osób korzystających z protez.
To już pewne: SpaceX wyśle ludzi w kosmos
NASA zezwoliła firme SpaceX, która pracuje nad programem Commercial Crew, dostarczenie ludzi w przestrzeń kosmiczną. Poznaliśmy nawet dwóch członków załogi, którzy być może jeszcze w tym roku skorzystają z kapsuł Crew Dragon. Co ciekawe, niedługo po ujawnieniu tych wieści, pojawiły się kolejne – o planach turystycznych lotów w kosmos. Miałyby one być owocem współpracy SpaceX z firmą Space Adventures. Loty miałyby obejmować obszar orbity naszej planety.