Reklama
aplikuj.pl

Test Intel NUC 9 Exteme Kit

test Intel NUC 9 Exteme Kit, recenzja Intel NUC 9 Exteme Kit

Małe komputery to temat, który interesuje mnóstwo osób. Na tym rynku wyróżnia się rozwiązanie Intel NUC 9 Exteme Kit.

Akcesoria i wygląd Intel NUC 9 Exteme Kit

Komputer otrzymałem wyjątkowo zapakowany. Jest on włożony w duże zabezpieczenie, które chroni PC przed uszkodzeniami w trakcie transportu. Wraz z nim otrzymujemy kabel zasilający, instrukcja, płytka z Windowsem (jeśli macie ją w zestawie) czy śrubki umożliwiające montaż dysków M.2.

Intel NUC 9 Exteme Kit utrzymuje znakomity wygląd. Oba boki i góra są wykonane z siatki mesh, która zapewnia odpowiedni przepływ powietrza. Znajduje się też na nich czaszka, która towarzyszyła nam także w przypadku poprzednich NUC.

Na przodzie znajdują się dwa złącza USB 3.1 Gen2, czytnik kart SD i złącze audio. Jest tam także przycisk włączający komputer. Z tyłu mamy do dyspozycji złącza z karty graficznej, czyli DisplayPort, HDMI i DVI. Z płyty głównej wychodzą dwa złącza Thunderbolt 3 (USB-C), cztery USB 3.1 Gen2, dwa Ethernet, jedno HDMI i jedno audio. Niżej jest złącze zasilające, a na samej górze zabezpieczenie Kensington Lock.

Czytaj też: Test Microsoft Surface Studio 2. Marzenie profesjonalisty?
Czytaj też: Test Shuttle XPC Cube SH370R8

Specyfikacja Intel NUC 9 Exteme Kit

Intel NUC 9 Exteme Kit dostępny będzie w różnych specyfikacjach, w tym w wersji barebone, gdzie sami możecie dołożyć swój sprzęt. Ja skupię się na tym, co otrzymałem do testów – a jest to naprawdę mocny sprzęt.

Całość ma wymiary 238 x 216 x 96mm, więc jest to naprawdę mały sprzęt. Możecie go nawet spokojnie przenosić, gdy chcecie u kogoś pograć. Zastosowany zasilacz ma 500 W mocy, więc do środka możecie włożyć naprawdę mocny sprzęt. Zresztą zobaczcie sami konfigurację, jaką otrzymałem.

Wykorzystany procesor to Intel Core i9 9980HK. Jest to konstrukcja mająca 8 rdzeni i 16 wątków. Bazowe taktowanie wynosi 2,40 GHz, ale w trybie turbo może ono dochodzić do 5,00 GHz. Współpracuje on z dwoma kościami RAM 8 GB DDR4 2666 MHz CL17 od Kingstona.

Czytaj też: Test Samsung AirDresser. Szafa parowa, którą chcesz, ale jej nie potrzebujesz
Czytaj też: Test mikrofonu HyperX QuadCast S

Karta graficzna to Nvidia RTX 2070 w wykonaniu Asusa. Jest to bardzo wydajny model, który powinien zapewnić wysoką wydajność nie tylko w grach. W testowanym modelu mamy dwa dyski: Intel Optane 905p 380 GB (NVMe) oraz Kingston KC2000 1 TB (NVMe). Taka konfiguracja na pewno zapewni szybkie działanie programów, wczytywanie się gier czy kopiowanie plików.

Warto też wspomnieć o pozostałych rzeczach. Na pokładzie jest także WiFi 6 AX200 oraz dwie karty ethernet od Intela – i219-LM i i210-AT. Na górze znajdują się dwa 80 mm wentylatory, które zapewniają odpowiednie chłodzenie. W zestawie otrzymałem też system Windows 10 Home.

Specyfikacja jest naprawdę mocna jak na mini PC. Zobaczmy więc, jak Intel NUC 9 Exteme Kit wypadnie w testach.

Testy Intel NUC 9 Exteme Kit w programach

Intel NUC 9 Exteme Kit prezentuje bardzo dobrą wydajność w programach. Zastosowane dyski osiągają wysokie wyniki w CrystalDiskMark i na pewno zapewnią szybkie operowanie na plikach czy wczytywanie. Pozostałe wyniki również wskazują na wysokie rezultaty w różnych zastosowaniach. Warto jednak zwrócić uwagę na spadek taktowania procesora – w Cinebench R20 taktowanie stabilizuje się na poziomie ok. 3,2 GHz, czyli trochę nisko. Warto jednak pamiętać, że procesor to jednostka mobilna, więc takie taktowanie jest całkowicie normalnie. Ciekawe, jak będzie wyglądało ono w grach.

Czytaj też: Test chłodzenia Arctic Freezer 50
Czytaj też: Alio FHD120 – test kamery do wideokonferencji i e-learningu

Muszę też pochwalić działanie WiFi. Mimo braku zewnętrznych anten bez problemów łapie ono mocny sygnał i zapewnia szybki dostęp do globalnej sieci. Nie ma też problemów ze streamingiem – jestem naprawdę zadowolony z jakości połączenia bezprzewodowego.

Testy Intel NUC 9 Exteme Kit w grach

W rozdzielczości 1920 x 1080 px praktycznie wszystkie gry notują powyżej 60 fps. Spokojnie więc możecie odpalić najwyższe detale i cieszyć się płynną rozgrywką.

Podobnie jest w kolejnej rozdzielczości, choć tutaj połowa tytułów ma wyniki poniżej 60 fps. Są one jednak w pełni grywalne, więc uważam, że Intel NUC 9 Exteme Kit również w tej rozdzielczości bardzo dobrze się sprawdzi.

Czytaj też: Test Motorola Moto G9 Plus. Złote i wcale nie takie skromne
Czytaj też: Test Huawei FreeBuds Pro. Malutkie słuchawki dla wymagającego użytkownika

Niestety do 4K jest to już za słaby sprzęt. Wiele gier notuje średnią fps w okolicy 30, co jest za niską wartością, aby mówić o płynnej rozgrywce. Nie ma jednak co się dziwić – RTX 2070 nie został stworzony do 4K.

A jak wygląda taktowanie procesora? W grze Assassin’s Creed: Odyssey taktowanie potrafiło spadać do nawet 3,4 GHz w miejscach procesorowych. W miejscach graficznych czy mniej wymagających dla sprzętu wynosiło ono 4-4,2 GHz, czyli całkiem nieźle.

Temperatury, głośność, pobór mocy Intel NUC 9 Exteme Kit

W testach temperatury wykorzystałem moduł termowizyjny smartfonu CAT S61. W spoczynku temperatura procesor wynosiła ok. 46°C, karty graficznej 46°C, a dysków 51°C (Intel) + 36°C (Kingston). Głośność z odległości 20 cm od boku NUC wynosiła 35 dBA, a pobór mocy 46 W. Komputer w spoczynku jest więc stosunkowo zimny i praktycznie niesłyszalny. Pobór mocy również jest niski.

Czytaj też: Test obudowy Genesis Titan 303
Czytaj też: Recenzja Canon PowerShot G7 X III. Idealny kompan podróży

Obciążenia dokonałem za pomocą gry Assassin’s Creed: Odyssey. Tutaj sytuacja trochę się zmieniła. Temperatura rdzeni procesora potrafiła sięgać nawet 88°C – jest w normie, ale jest gorąco. Karta graficzna zachowywała za to niskie temperatury – 68°C to bardzo dobry wynik. Dysk Intela praktycznie nie zmienił temperatury według odczytów, Kingston nagrzał się do 42°C. Głośność wynosiła 48,5 dBA, co jest sporą wartością, ale całkiem niezłą jak na mini PC. Komputer będzie słyszalny podczas grania, ale nie jest wcale aż tak źle. Pobór mocy osiągnął ok. 270 W, czyli też nie jest duży.

Podsumowanie testu Intel NUC 9 Exteme Kit

Intel NUC 9 Exteme Kit w testowanej konfiguracji nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży w Polsce. Natomiast cena z pewnością nie będzie niska – 1640 dolarów (ok. 6350 zł) za NUC bez pamięci, karty, dysków czy systemu to spora kwota. Natomiast jest to cena, którą płacimy za naprawdę niezłe wykonanie i możliwości.

Czytaj też: Test bezprzewodowej myszki SteelSeries Rival 3 Wireless
Czytaj też: Test obudowy Krux Pallas

Testowany mini PC jest naprawdę dobrze wykonany i jak sami widzicie ma spore możliwości montażowe podzespołów. Dodatkowo jest on naprawdę mały i przenośny – bez problemów znajdziecie dla niego miejsce.

Jeśli włożycie do Intel NUC 9 Exteme Kit mocny sprzęt, to możecie cieszyć się płynną rozgrywką nawet w rozdzielczości 2K. Może nie zawsze będziecie tutaj mieli 60 fps, ale gry powinny być w pełni płynne. Przeprowadzone przeze mnie testy wykazały też, że NUC bardzo dobrze sprawdzi się również w pracy, czy zastosowaniach profesjonalnych. W tym małym sprzęcie można znaleźć naprawdę spore zasoby mocy obliczeniowej. Plusem jest też dobrze działające WiFi 6.

Czytaj też: Star Wars: Squadrons – test wydajności kart graficznych Nvidia
Czytaj też: Test Huawei MateBook X (2020). Król powraca w dobrym stylu

W spoczynku Intel NUC 9 Exteme Kit nie usłyszycie – jest on też stosunkowo chłodny. Pod obciążeniem robi się znacznie goręcej oraz głośniej. Tutaj będziecie musieli się do tego przyzwyczaić, choć w porównaniu do innych mini PC jest bardzo dobrze. Warto też zwrócić uwagę na pobór mocy, który nawet pod obciążeniem nie jest wysoki.

Moim zdaniem Intel NUC 9 Exteme Kit to bardzo dobra propozycja dla osób szukających małego PC, który zapewni znakomitą wydajność w różnych zastosowaniach. Jest to taki multimedialny kombajn, który praktycznie wszędzie się zmieści. Mam tylko nadzieję, że polskie sklepy nie przesadzą z jego wycenieniem.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.