Reklama
aplikuj.pl

Wasze PS4 też już ledwo żyje?

ps4, 2020

Jak wygląda granie na PS4 w 2020 roku? Cóż, marzę o 10 listopada i 19 listopada.

Dziś granie na PS4 nie w wersji Pro zaczyna być koszmarem. Wiadomo, pewnie trochę zaczyna mi to przeszkadzać na wyrost, bo nowe konsole tuż za rogiem, ale jednak… jest coraz gorzej. Wsadźmy między bajki historie o złym Sony, które specjalnie psuje sprzęt. Aktualizacja 8.0 nie była zbyt udana, ale też bez przesady, że jest to robione specjalne. Nowe zasady tworzenia Imprez/grup nie są dobrym pomysłem, ale Sony przyznało, że widzi opinie graczy i będą zmiany. Tak samo fatalny stan sieci PSN w dniu wydania aktualizacji. Po 2-3 dniach wszystko wróciło do normy i widać, że po prostu stało się coś niespodziewanego, a nie „Japończycy chcą nas zmusić siłą do PS5”. No bez przesady.

Czytaj też: 11 rzeczy, które musisz wiedzieć o PS5 i Xbox Series
Czytaj też: Oczekiwałem miedzi, a trafiłem na złoto. Te dwa DLC skradły mi serce
Czytaj też: Czy warto kupić teraz komputer do gier?

Nie zmienia to jednak faktu, że PS4 jest już po prostu stare. Technologia nie wyrabia za pomysłami, które stara się wycisnąć z niej software i po prostu potrzebujemy dodatkowej mocy. Innymi słowy – nowej generacji.

Już pomijam nawet to słynne wycie. PS4 jest odrzutowcem i wie to każdy. Ale problemy zaczynają pojawiać się również na innych płaszczyznach. Moje PS4 coraz częściej się krztusi i wywala błędy w grach. Ciekaw jestem, czy też zauważacie te problemy…

Animowany motyw tnie konsolę PS4

Od kilkunastu miesięcy nie korzystam z animowanych motywów, bo konsola sobie z nimi nie radzi. Ładowanie poszczególnych folderów trwa z tego typu motywem dłużej… co tam otwieranie folderów – ikonki gier się nawet dłużej ładują jak za szybko skacze po menusach. Otworzenie folderu z aplikacjami wideo to już w ogóle jest tragedia. Czekamy i czekamy. Tutaj nawet pozbycie się motywu nie pomaga. Gorzej jeszcze jak mamy animowany motyw i w jakiejś wymagającej grze AAA będziemy chcieli wysunąć menu podręczne – poczekamy kilkadziesiąt sekund spokojnie. A informacja o zrobionym zrzucie ekranu też pojawi się za jakiś czas.

Czytaj też: Kiedy kupić PS5, jeśli nie na premierę?
Czytaj też: Kiedy kupić Xbox Series, jeśli nie na premierę?
Czytaj też: Stało się. Kupiłem Xbox Series X i Game Pass.

VR wyciska już z PS4 co się tylko da

Uwielbiam PlayStation VR, ale widać (i słychać), że konsola działa wtedy na maksymalnych obrotach. Wystarczy założyć gogle, włączyć dwa kontrolery Move, załączyć nawet prostego Beat Sabera i wejść do menu PS4. Menu działa chyba w 15 klatkach na sekundę. Na każdym kroku widać, że sprzęt ma już swoje lata. Tymczasem ja zdołałem zrobić tylko pre-order na Xbox Series X, a PS5 dalej nie upolowałem, więc początek generacji będzie dla mnie ciekawym porównaniem.

Losowe wylogowania z gier w PS4

Tutaj nie mam pojęcia co się dzieje, ale coraz częściej zdarza się, że jakaś gra się zamyka, akcesoria wyłączają, a PS4 wyrzuca komunikat o nieoczekiwanym błędzie i wylogowaniu użytkownika. Co ciekawe, takie sytuacje zdarzają się tuż po włączeniu gry. Nigdy w trakcie zabawy. Wspaniale było widzieć taką informację po kilku minutach ładowania się The Division 2… Oby to nie były problemy PSN, bo wtedy nawet na PS5 będą się działy takie rzeczy.

Jak to PS4 tnie!

Coraz częściej jestem zmęczony przycinającymi się produkcjami. Da się grać, ale nawet konsolowe oko zmęczy się wartościami poniżej 30 klatek na sekundę. Ostatnio porzuciłem Sniper Ghost Warrior Contracts. Produkcja, która nawet mi się spodobała jest po prostu zbyt męcząca na starych konsolach. Ciągłe spadki do niskich wartości fpsów, przerażające odgłosy z konsoli czy szalejąca rozdzielczość nie są czymś co da się znieść. Wiadomo, tutaj też problemem jest CryEngine, ale to nie jedyny przykład gry, w której zbyt często mamy takie sytuacje. Są one coraz częstsze i powoli mam dość celowania do wrogów pomiędzy płynnymi fragmentami gry.

Jeśli też już macie dość – PlayStation 5 zadebiutuje 19 listopada, Xbox Series X oraz Xbox Series S – 10 listopada.

Czytaj też: Wyścig w Mafia Remake – poradnik inny niż pozostałe
Czytaj też: PS Plus Collection nie wygląda zbyt dobrze przy Xbox Game Pass
Czytaj też: W te gry nie grajcie już na PS4 i XONE. Zaczekajcie do PS5 i Xbox Series!