Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o rekordowych temperaturach odnotowanych na Antarktydzie, poważnych konsekwencjach burz słonecznych i tajemniczym DNA wykrytym u mieszkańców Afryki.
Pamiętacie Pale Blue Dot? Oto odnowiona wersja słynnej fotografii
Pale Blue Dot, jedno z najbardziej charakterystycznych zdjęć związanych z kosmosem, doczekało się odświeżonej wersji. Fotografia wykonana przez sondę Voyager 1 w 1990 roku została poddana rewitalizacji. Przypominamy, że tytułowa „kropka” to nasza planeta, widziana z odległości ok. 6,4 mld kilometrów. I choć zdjęcie wygląda inaczej niż to sprzed 30 lat, to nadal robi niesamowite wrażenie i skłania do refleksji.
Zmiany orbity mogą od milionów lat wpłwać na ziemskie globalne ocieplenia
Autorzy tego badania twierdzą, że zmiany klimatu jakie zachodzą na Ziemi są ściśle powiązane ze zmianami jej orbity wokół Słońca. Zespół badawczy zauważył silną korelację pomiędzy dwoma przeszłymi wymieraniami a tym, jak zmieniała się ziemska orbita. W konsekwencji zaburzeniu ulegał cykl węglowy, co z kolei powodowało zmiany temperatur panujących na naszej planecie.
Oto rośliny wyhodowane z nasion sprzed ponad 2 tysięcy lat
W 1995 roku naukowcy doprowadzili do wzrostu rośliny dzięki wykorzystaniu nasion liczących ok. 1200 lat. Teraz jednak, dzięki wysiłkom badaczy z Izraela, poprzeczka została zawieszona jeszcze wyżej. Udało się bowiem wyhodować daktylowca judejskiego, a wszystko za sprawą znalezionych na pustyni nasion, które miały od 1800 do 2400 lat.
Znamy rezultaty poszukiwań życia na księżycu Saturna
Niezbyt pozytywne wieści nadeszły od zespołu badawczego związanego z poszukiwaniem życia na księżycu Saturna – Tytanie. Naukowcy nie prowadzili jednak badań bezpośrednio na powierzchni tego obiektu. Wykorzystali modele dotyczące tego, jak na Tytanie miałyby powstawać odpowiedniki ziemskich kwastów tłuszczowych, czyli lipidów. Symulacje wskazują jednak na to, że panujące tam warunki nie sprzyjają powstawaniu tych tzw. azotosomów.
Na Antarktydzie zanotowano najwyższą temperaturę w historii
6 lutego padł dotychczasowy rekord ciepła na terenie Antarktydy. Nie przetrwał on jednak zbyt długo, bowiem już kilka dni później odnotowano kolejny. Na terenie argentyńskiej stacji badawczej Marambio naukowcy zmierzyli temperaturę wynoszącą 20,7 stopnia Celsjusza. Tego typu informacje pokazują, jak błyskawiczny i poważny charakter mają zmiany klimatu zachodzące obecnie na Ziemi.
Czy NASA znalazła życie na Marsie?
Astrobiolog dr Barry DiGregorio wydał książkę, na łamach której przedstawił szereg dowodów i analiz dotyczących występowania życia na Czerwonej Planecie. Naukowiec twierdzi, że NASA uwieczniła pozostałości form życia na udostepnionych zdjęciach. Jego zdaniem specjaliści z Agencji przegapili jednak te ślady, bądź celowo ukrywają prawdę dotyczącą życia pozaziemskiego.
Dieta naszych przodków mogła być zaskakująco niezdrowa
Okazuje się, że dieta naszych przodków mogła być znacznie bardziej niezdrowa niż mogłoby się wydawać. Naukowcy przeanalizowali bowiem szczątki zwierząt spożywanych przez osoby zamieszkujące wybrzeża Norwegii od 6300 do 3800 lat temu. W ten sposób badacze odnotowali znaczne przekroczenie norm zawartości metali ciężkich w tych resztkach – rtęci oraz kadmu. Ich ilości były nawet 20-krotnie wyższe niż obecnie dopuszczane.
Skamieniały owad sprzed 100 mln lat posiada pyłek kwiatowy
Naukowcy natrafili na rekordowy okaz skamieniałej pszczoły. Prawdopodobnie pochodzi on sprzed ok. 100 milionów lat, a więc z okresu środkowej Kredy. Nowo odkryty gatunek zyskał nazwę Discoscapa apicula, a na jego odnóżach wciąż znajdowały się ślady pyłku kwiatowego. Co więcej, w warstwie skamieniałej żywicy badacze zauważyli również pasożytnicze larwy.
Konsekwencje burz słonecznych mogą być większe niż sądzono
Okazuje się, że koronalne wyrzuty masy mogą mieć znacznie większe konsekwencje dla Ziemi niż sądzono. Powodują one bowiem powstawanie tzw. wiatru słonecznego, który przekłada się na występowanie zórz polarnych na Ziemi. Niestety, poza efektami wizualnymi, wiatr ten może przekładać się na szereg problemów związanych z infrastrukturą komunikacyjną i energetyczną. Tego typu zjawiska mogą więc sparaliżować ludzkość.
U mieszkańców Afryki wykryto tajemnicze fragmenty DNA
Badacze zauważyli tajemnicze zmiany w DNA ludzi zamieszkujących Zachodnią Afrykę. Wygląda na to, że za ich wystąpienie odpowiada przodek denisowian i neandertalczyków, który zamieszkiwał naszą planetę przed ok. milionem lat. Nieznany dotychczas genom stanowi od 2 do 19 procent DNA członków grupy etnicznej Mende oraz Jorubów.