Reklama

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [13.12.2020]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o notatkach Newtona, uniwersalnej szczepionce na grypę i niezwykle ciemnej egzoplanecie.

biologia

Pszczoły używają „narzędzi”. Pomagają im w obronie gniazd

Pszczoła wschodnia, należąca do gatunku Apis cerana, poszukuje nie tylko kwiatów. Kiedy szerszenie zwane Vespa soror atakują pszczele gniazdo, jego obrońcy korzystają ze wsparcia… odchodów. Szczególnie interesujący jest fakt, że taktyka realizowana przez pszczoły odnosiła się tylko do napastników z gatunku V. soror. Gdy ataku dokonywały inne zwierzęta (a nawet inne gatunki szerszeni) naukowcy nie zaobserwowali, by obrońcy korzystali z kału.

biologia

Człowiek ma ukryty drugi mózg. Wiecie, gdzie się znajduje?

Podobnie jak komórki macierzyste, neurony początkowo rozwijają ogólne cechy, a potem dokonują „specjalizacji”. Ludzki mózg zawiera np. neurony odpowiedzialne za funkcje sensoryczne i motoryczne, które z kolei dzielą się na podtypy. Tych jest tak wiele, że naukowcy nie są do końca pewni, jak je podzielić. Wykorzystując znane już markery, autorzy badań byli w stanie rozróżnić dwanaście rodzajów neuronów tworzących jelitowy układ nerwowy.

Czytaj też: Pionowa farma napędzana wiatrem. Dania inwestuje w OZE
Czytaj też: Cykle słoneczne w 25 lat. Wideo pokazuje, jak zmieniała się aktywność Słońca

Isaac Newton pozostawił po sobie zaskakujące notatki dot. biblijnej apokalipsy

Na częściowo spalonych zapiskach Isaaca Newtona możemy znaleźć jego teorie poświęcone starożytnej Wielkiej Piramidzie w Gizie. Zdaniem naukowca, budowla została zaprojektowana w oparciu o jednostkę miary zwaną łokciem staroegipskim. Newton sądził, że poprzez lepsze poznanie tej jednostki mógłby dopracować swoje teorie na temat grawitacji oraz obliczyć dokładny obwód Ziemi. O ile tego typu plany były w pełni zrozumiałe, tak naukowiec miał też bardziej szalone pomysły. Wierzył bowiem, że w ten sposób może również wyznaczyć datę końca świata przewidzianego w Biblii.

ospa

Uniwersalna szczepionka na grypę? Pojawił się nowy plan

Uniwersalna szczepionka przeciwko wirusowi grypy mogłaby zapewnić ludziom długotrwałą ochronę przed kolejnymi szczepami, które zabijają około 650 tysięcy osób rocznie. Badania kliniczne, przeprowadzone na 65 osobach, wykazały, że uczestnicy byli chronieni przed nowymi szczepami grypy przez nawet 18 miesięcy od momentu szczepienia. Tak długi okres ochrony znacząco ułatwiałby szczepienia w regionach świata, gdzie brakuje personelu medycznego.

astronomia

Niezwykle ciemna egzoplaneta przestanie wkrótce istnieć. Co ją czeka?

WASP-12b jest jedną z najbardziej niezwykłych znanych nauce egzoplanet. Orbituje wokół żółtego karła niewiele większego od Słońca i nosi miano tzw. gorącego Jowisza. Wykonanie pełnego okrążenia wokół gwiazdy zajmuje WASP-12b zaledwie jeden dzień. Naukowcy obliczyli właśnie, że obiekt ten dosłownie spłonie w ciągu 2,9 mln lat.

ziemia

Nie uwierzycie, jaki rekord właśnie pobiła ludzkość

Szacunki dotyczące całkowitej masy obiektów wytworzonych przez człowieka sugerują, że w 2020 roku przewyższyła ona łączną masę wszystkich istot zamieszkujących Ziemię. Zwizualizowanie tych danych jest niezwykle trudnym zadaniem, ale autorzy znaleźli na to sposób. Jeśli całkowita masa wszystkich ludzi zamieszkujących Ziemię przekracza 300 milionów ton, to na każdego człowieka rokrocznie przypadka 3,8 tony nowych obiektów.

astronomia

Koniunkcja Jowisza i Saturna będzie nawet bardziej niezwykła niż sądzono

Dwie największe planety Układu Słonecznego znajdą się najbliżej siebie od niemal 800 lat. Zjawisko będzie miało kilka symbolicznych wymiarów. Po pierwsze, nastąpi w okolicach Wigilii Bożego Narodzenia, co budzi skojarzenia z gwiazdą Betlejemską. Naukowcy sądzą, że to właśnie koniunkcja Jowisza i Saturna pokazała się biblijnym Mędrców do miejsca narodzin Jezusa. 21 grudnia oznacza również przesilenie zimowe, czyli najdłuższą noc w roku. Jest to punkt zwrotny, w którym dzień zaczyna się stawać dłuższy od nocy.

Czytaj też: Masowe wymierania powtarzają się w zadziwiająco regularnym cyklu
Czytaj też: Czy wzrost poziomu mórz jest wszędzie taki sam?

ufo

Tajny dziennik zdradza informacje nt. katastrofy w Roswell w 1947 roku

Pamiętnik należący do amerykańskiego oficera wzbudza poruszenie nad sprawą katastrofy w Roswell, która miała miejsce ponad 70 lat temu. Chodzi o zapiski majora Jessego Marcela, oficera wywiadu RAAF. Dziesięć lat po wydarzeniach z 1947 roku, Marcel przyznał, że uważa, iż obiekt, który rozbił się na pustyni w Nowym Meksyku, ma pochodzenie pozaziemskie. Tym samym poznanie notatek majora mogłoby stanowić ogromny postęp w sprawie.

astronomia

Proxima Centauri to bliska Ziemi gwiazda. Mamy na jej temat złe wiadomości

Proxima Centauri jest najbliższym sąsiadem Ziemi, oddalonym zaledwie o 4,2 roku świetlnego. Cztery lata temu odkryto, że wokół tej gwiazdy krąży skalista planeta zwana Proxima Centauri b. Było to szczególnie interesujące, ponieważ obiekt ten znajduje się w tzw. strefie zamieszkiwalnej. Niestety, dla potencjalnych form życia szczególnie groźne mogą być tzw. koronalne wyrzuty masy. Mają one również miejsce na Słońcu, lecz nasza planeta jest znacznie bardziej oddalona od swojego gospodarza. W efekcie jesteśmy stosunkowo dobrze chronieni przed promieniowaniem słonecznym.