Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [29.03.2020]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o skamielinie przodka wszystkich zwierząt, superziemi krążącej wokół pobliskiej gwiazdy oraz niedawno zaobserwowanym objawie zakażenia koronawirusem.

Naukowcy sądzą, że żyjemy w międzygalaktycznej bańce – co to oznacza?

Biorąc pod uwagę rezultaty obliczeń poświęconych wartości, jaką ma stała Hubble’a, naukowcy wysunęli dość odważną teorię. Ich zdaniem otaczająca nas przestrzeń kosmiczna znajduje się wewnątrz ogromnej bańki, w której gęstość materii jest niższa niż na zewnątrz. Miałoby to tłumaczyć występowanie różnic w liczbach dotyczących tempa ekspansji Wszechświata.


Ten objaw może świadczyć o zakażeniu koronawirusem

Jak do tej pory nie udało się określić idealnie sprecyzowanych objawów świadczących o zakażeniu SARS-CoV-2. Naukowcy zwracają jednak uwagę na utratę zmysłu smaku i węchu, która pojawia się u wiele nosicieli koronawirusa. Tego typu obserwacje mogą okazać się przydatne w kontekście rozpoznawania chorych oraz walki z pandemią.


Nastąpił przełom związany z Drogą Mleczną – gdzie jest jej granica?

Nasz kosmiczny dom jest… duży. Tyle wiedzieliśmy już od dawna, choć naukowcy od lat próbowali oszacować, gdzie leży granica Drogi Mlecznej. Dzięki obserwacjom sąsiednich galaktyk badacze byli w stanie określić średnicę naszej galaktyki. Z najnowszych ustaleń wynika, że wynosi ona ok. 1,9 mln lat świetlnych, a granica błędu to ok. 0,4 mln lat świetlnych.


Znaleziono skamielinę przodka wszystkich zwierząt

Ikaria wariootia  to prawdopodobnie organizm, który stanowi wspólnego przodka dla wszystkich zwierząt obecnie zamieszkujących Ziemię. I choć nie jest on najstarszym w ogóle występujących na naszej planecie, to przysługuje mu tytuł prawdopodobnie pierwszego organizmu, u którego pojawiła się obustronna symetria i zdolność do celowego poruszania się. Skamieniałość liczy ok. 555 milionów lat.


Wokół pobliskiej gwiazdy może krążyć superziemia

Dystans pomiędzy Proxima Centauri a Ziemią wynosi zaledwie nieco ponad 4 lata świetlne, a w ramach nowych obserwacji zauważono obiekt potencjalnie będący nieznaną wcześniej superziemią. Jej pełen obrót wokół gwiazdy zajmuje 5,2 roku a masa jest nieco większa od masy naszej planety. Prawdopodobnie jest ona planetą skalistą, a szczególnie interesujący jest fakt, że prawdopodobnie krąży za tzw. linią śniegu.


Jak dużo tworzyw sztucznych jest w stanie zjeść dane zwierzę? Ten wykres to pokazuje

Z niedawno przeprowadzonych analiz wynika, że średnio zwierzęta mogą pochłonąć tworzywa sztuczne o wielkości rzędu 5% całkowitej długości ciała danego zwierzęcia. Naukowcy przygotowali również wykres, na którym możemy zapoznać się z szacunkowymi rozmiarami tworzyw sztucznych przypadkowo spożywanych przez poszczególne gatunki.


Materiały budowlane posłużą do lokalizowania źródeł promieniowania

Materiały budowlane, takie jak cegły, mogą posłużyć do monitorowania obecności oraz promieniowania generowanego przez materiały radioaktywne. Wszystko to za sprawą składu, w którym widnieją krzemiany, takie jak kwarc, cyrkon czy skaleń. To właśnie one reagują na występowanie promieniowania i mogą pełnić role dozymetrów.


Życie lądowe czy morskie – które wymarło wcześniej?

Datowanie kryształów cyrkonu w uranie pochodzącym z popiołu wulkanicznego z Karru wykazało, że granica przejścia pomiędzy permem a triasem powinna zostać przesunięta. Naukowcy sądzą bowiem, że wymieranie organizmów lądowych w okresie permu nastąpiło kilkaset tysięcy lat wcześniej niż wyginięcie organizmów morskich.


Na Plutonie może znajdować się ocean ciekłej wody

Zdjęcia wykonane przez sondę New Horizons sugerują występowanie na powierzchni Plutona oceanu ciekłej wody. Miałaby ona być ukryta pod warstwami lodu. Trwają spekulacje dotyczące tego, jak ocean w ogóle pojawił się na tej planecie karłowatej. Jeśli odkrycie się potwierdzi, podważy wiele dotychczasowych założeń dotyczących występowania ciekłej wody w Układzie Słonecznym.


Tegoroczne blaknięcie Wielkiej Rafy Koralowej jest szczególnie dotkliwe

Alarmujące dane spływają z Australii. Tamtejsi naukowcy uważają, że tegoroczne blaknięcie Wielkiej Rafy Koralowej może być brzemienne w skutkach. Co gorsza, w ciągu ostatnich pięciu lat, będzie to trzecie najgrosze blaknięcie. Zjawisko to jest związane z wciąż rosnącymi temperaturami oceanów. Badacze zauważyli, że koralowce, które przetrwały poprzednie ocieplenia, teraz nie radzą sobie z kryzysem.