Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o nietypowej szczepionce na grypę, księżycu Jowisza i sieci 6G.
Bakterie w kosmosie przetrwały okrągły rok. Ale zauważono u nich zmiany
Pobyt w kosmosie może być wyniszczający – również dla ludzi. Pewien mikroorganizm, Deinococcus radiodurans przetrwał jednak rok w przestrzeni kosmicznej – i to bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Bakterie zostały odwodnione, wysłane na ISS i umieszczone na platformie stale wystawionej na działanie środowiska kosmicznego. Po roku napromieniowania, zamrożenia i gotowania oraz przy braku grawitacji, bakterie zostały sprowadzone na Ziemię. Okazało się, że część z nich przetrwała w skrajnie nieprzyjaznym środowisku.
Nietypowa szczepionka na grypę. Nie uwierzycie, jak powstała
Naukowcy odpowiedzialni za powstanie nowatorskiego środka użyli rośliny z gatunku Nicotiana benthamiana. Produkowane przez nią cząsteczki – przypominające wirusa – zostały ekstrahowane i oczyszczone tak, aby stworzyć szczepionkę przeciwko grypie. Co ciekawe, nowa szczepionka chroniła około 1/3 uczestników eksperymentu, jednak stosunkowo niska skuteczność może wynikać z różnic w patogenach wykorzystanych w ramach badań.
Przodkowie ludzi w niesłychany sposób przystosowali się do zmian klimatu
Gatunek Paranthropus robustus przeszedł fizyczne zmiany i w drodze ewolucji wytworzył większe zęby oraz potężne mięśnie żuchwy w odpowiedzi na zachodzące zmiany klimatu. Stało się to na przestrzeni ponad 200 000 lat, a więc w bardzo krótkim okresie. Skamieniałości dowodzą, że pojawiły się wtedy gatunki ssaków związane z bardziej suchymi i otwartymi środowiskami. P. robustus był świetnie przystosowany do takiego środowiska. Adaptacje zaobserwowane w czaszce, szczęce i zębach sugerują bowiem dopasowanie do diety złożonej z bardzo twardych pokarmów.
Czytaj też: Drzewa zawierają zaskakująco dużo informacji o kosmicznych eksplozjach
Czytaj też: Nie zgadniecie, jakie jest najbrudniejsze miejsce w toalecie
Czytaj też: Dlaczego planety są okrągłe?
Księżyc Jowisza może świecić w ciemności. Wszystko przez lód
Naukowcy przypuszczają, że pod lodową powierzchnią Europy występuje gigantyczny ocean, który mógłby stanowić miejsce potencjalnego istnienia życia pozaziemskiego. W ramach eksperymentów laboratoryjnych badacze schłodzili lodowe rdzenie w aluminiowej tubie, doprowadzając lód do temperatury -173,15 stopnia Celsjusza. Poddali go również działaniu impulsów promieniowania elektronowego. Kiedy to robili, lód jarzył się, lecz intensywność jego światła zależała od tego jakie chemikalia znajdowały się w wodzie.
Egipskie mumie poddano tomografii komputerowej. Co wykazał skany?
Dwie mumie odkryte w skalnym grobowcu na terenie Egiptu ponad 400 lat temu zostały poddane tomografii komputerowej. W przeciwieństwie do innych, umieszczono je na drewnianych deskach, owinięto w tkaninę i całun oraz ozdobiono gipsem i złotem. Badaniami objęto również trzecie ze szczątków. Analizy wykazały, że co najmniej jedna z trzech mumii została pochowana wraz z narządami. Dalsze badania umożliwiły naukowcom określenie szczegółów z życia zmarłych.
Ukryte jezioro pod Grenlandią. Może mieć miliony lat
Pozostałości gigantycznego, dawnego jeziora zostały odkryte pod lodem Grenlandii. Naukowcy szacują, że powstało ono setki tysięcy, a być może nawet miliony lat temu. Zbiornik miał powierzchnię przekraczającą 7000 kilometrów kwadratowych. Wodę doprowadzała do niego sieć co najmniej 18 strumieni spływających z kierunku północnego. Odczyty ujawniły istnienie dużych ilości osadów składających się z mniej gęstego i mniej magnetycznego materiału aniżeli otaczająca je skała. Badacze przypuszczają, że do powstania jeziora mogła doprowadzić erozja lodowcowa.
5G dopiero nadchodzi, a naukowcy już projektują sieć 6G
Sieć 6G, która niemal na pewno nie zostanie wprowadzona w tej dekadzie, pozwoli na zaawansowane wirtualne interakcje, pozwalając ludziom np. na uścisk dłoni z napotkanymi osobami. Zwiększona pojemność i szybkość działania zrewolucjonizuje wirtualną rzeczywistość na tyle, by możliwa stała się teleportacja zmysłów. Potencjalne zastosowania obejmują również lekarzy monitorujących zdalnie stan swoich pacjentów czy organizowanie wirtualnych spotkań bez opóźnień wywołanych np. korkami. Całość ma być oparta na zaawansowanej inżynierii telekomunikacyjnej.
Biblijny kościół odnaleziony. To tu mogło dojść do cudu
Nieodkryty wcześniej kościół, uważany za miejsce, w którym Jezus uzdrowił krwawiącą kobietę, został znaleziony przez archeologów na terenie starożytnego rzymskiego miasta. Budynek najprawdopodobniej stał na Wzgórzach Golan. Cud związany z uleczeniem przez Jezusa krwawiącej kobiety opisano w ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza. Z zapisków wynika, że chora krwawiła przez 12 lat, a jej stan – pomimo pomocy wielu lekarzy – stale się pogarszał. Dopiero kontakt z Chrystusem miał doprowadzić do rozwiązania problemu.
Jak radioaktywne pierwiastki wpływają na utrzymanie życia?
Stężenia toru i uranu w skorupie mogą się znacząco różnić w zależności od układu planetarnego. Tego typu pierwiastki powstają bowiem za sprawą zmian ewolucji termalnej Ziemi. Modele komputerowe skłoniły naukowców do wniosku, że zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość radioaktywnych pierwiastków w płaszczu może mieć zgubny wpływ na planetę.
Sposób na szybkie wytrzeźwienie? Kanadyjczycy mają przełom
Wiele osób doświadcza trudów dnia poprzedniego, w którym miała miejsce impreza. Naukowcy z Kanady twierdzą jednak, że znaleźli nową metodę leczenia kaca, wykorzystującą urządzenie wywołujące hiperwentylację. Kluczowe wydaje się zabezpieczenie użytkownika przed utratą przytomności. W ramach testów pięciu ochotników miało za zadanie wprowadzić się w stan nietrzeźwości. Okazało się, że trzeźwieli 3-krotnie szybciej niż przedstawiciele grupy kontrolnej.
Czytaj też: Asteroida Apophis może uderzyć w Ziemię. Naukowcy szukają rozwiązania problemu
Czytaj też: Jak sztuczna inteligencja pomaga w moderowaniu treści na Facebooku?