Reklama
aplikuj.pl

Test laptopa Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q

Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q to laptop oparty o najlepsze podzespoły na rynku. Jak wypadnie w testach połączenie RTX 3080 z Ryzenem 9 5900HX?

Akcesoria Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q

Laptopa otrzymałem w całkiem sporym pudełku. Oprócz zasilacza 240 W i papierków w środku znajdziecie też personalizowane nakładki osłonowe i karabinek.

Nakładki pozwalają Wam dopasować małą część wyglądu laptopa do własnych preferencji. Jest to ciekawy dodatek i warto na niego zwrócić uwagę.

Wygląd Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q

Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q prezentuje się świetnie. W szczególności jego wygląd docenią osoby, które lubią sporą ilość podświetlenia. Znajduje się ono na górze oraz z boku laptopa. Muszę przyznać, że wygląda to naprawdę świetnie. Warto też pamiętać, że podświetleniem można bez problemów sterować za pomocą dołączonego oprogramowania.

Cała reszta laptopa jest czarna, ale część obudowy w okolicach klawiatury jest prześwitująca. Daje ona wgląd we wnętrze sprzętu, co również jest świetnym pomysłem. Ogólnie rzecz biorąc jestem całkowicie kupiony wyglądem testowanej konstrukcji.

Laptop ma wymiary 39,5 x 28,2 x 2,34 ~ 2,75 cm i waży ok 2,70 kg. Jest to więc dosyć spora konstrukcja i na pewno swoje waży. Warto też zwrócić uwagę na świetną jakość wykonania notebooka. W szczególności producent chwali się zastosowaniem ciekłego metalu na procesorze, co ma poprawiać temperatury oraz kulturę pracy całego zestawu. Nie zabrakło też 4 otworów z wentylatorami. Sama obudowa sprawia wrażenia bardzo solidnej i na pewno najwyższej jakości.

Ekran Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q

Zastosowany ekran ma rozmiar 17,3 cala. Jest to konstrukcja IPS o rozdzielczości Full HD oraz częstotliwości odświeżania równej aż 300 Hz. Czas reakcji matrycy to 3ms, pokrycie kolorów sRGB jest równe 100%, a AdobeRGB 75,35%. Nie zabrakło też Adaptive-Sync.

Do sklepów trafi też wersja z ekranem QGHD, o częstotliwości odświeżania 165 Hz i 100% pokryciem przestrzeni barw DCI-P3. Warto też zauważyć, że ekran zajmuje 85% powierzchni obudowy.

Czytaj też: Recenzja HP Envy x360 13 . Yoga jakiej nam brakowało
Czytaj też: Recenzja Asus ZenBook 14 UX425E. 11. generacja Intela robi różnicę
Czytaj też: Test laptopa Asus ROG Zephyrus G14 GA401I

Złącza Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q

Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q ma standardowy zestaw złączy, choć większość z nich umieszczona jest z tyłu laptopa. Znajduje się tam jedno złącze USB 3.2 Gen1, jedno HDMI 2.0b, jedno USB-C Gen2, jedno ethernet i wejście na zasilacz.

Po lewej stronie mamy do dyspozycji jeszcze dwa złącza USB 3.2 Gen1 oraz audio 3,5 mm. Ilość złączy całkowicie powinna więc Wam wystarczyć. Plusem na pewno jest USB-C, które obsługuje DisplayPort 1.4 oraz Power Delivery 100W. Dzięki temu możecie ładować laptopa kompatybilnymi ładowarkami PD.

Klawiatura i gładzik Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q

Kalwiatura to konstrukcja optyczno-mechniczna, która powinna świetnie sprawdzić się w grach. Rejestruje ona sygnał już po zaledwie 5 ms od naciśnięcia klawisza. Same klawisze aktywowane są przy użyciu precyzyjnej laserowej wiązki podczerwieni. Daje to czas reakcji zaledwie 0,2 ms. Sam skok klawisza to 1,9 mm. Ciekawa jest też żywotność przełączników, która wynosi 100 milionów kliknięć.

Klawiatura ma także w pełni konfigurowalne podświetlenie (każdego klawisza z osobna), które naprawdę wygląda świetnie. Całość podczas używania wypadała naprawdę znakomicie. Korzystania z klawiatury to czysta przyjemność, która w szczególności świetnie sprawdza się w grach. Warto też zwrócić uwagę na obecność klawiatury numerycznej czy dodatkowych przycisków na górze.

Możecie też skorzystać z kombinacji Fn+ FX w celu szybkiego przełączenia różnych opcji. Dodatkowe przyciski pozwalają m.in. na szybkie przełączanie się pomiędzy różnymi trybami pracy laptopa. Do wyboru jest Silent, Performance i Turbo. Większość testów przeprowadziłem na tym środkowym, który jest domyślnym na zasilaniu sieciowym. Przy zasilaniu z laptopa tylko z baterii domyślnym trybem jest ten pierwszy. Z Silent warto też skorzystać w momencie, w którym nie zależy Wam na wydajności, a priorytetem jest ciche działanie sprzętu.

Gładzik to również nowa konstrukcja, która charakteryzuje się o 85% większym aktywnym polem obsługi w porównaniu do zeszłorocznych modeli oraz szklaną powierzchnią o matowym wykończeniu. Ślizg palca oceniam bardzo dobrze i przy braku myszki nie będziecie narzekali na korzystanie z touchpada. Nie zabrakło też dwóch przycisków, które również działają bez uwag.

Czytaj też: Test Huawei MateBook X (2020). Król powraca w dobrym stylu
Czytaj też: Test laptopa Omen 15-dh0002nw. Gamingowa bestia w kompaktowym wydaniu
Czytaj też: Test laptopa Asus ZenBook 14 – nieduży, ładny i bez gniazda słuchawkowego

Bateria, kamera i głośniki Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q

Bateria ma pojemność 90 Wh, co ma zapewnić do 12 godzin odtwarzania wideo. Ogromną jej zaletą jest obsługa szybkiego ładowania, które pozwala na doładowanie baterii do 50% w ciągu zaledwie 33 minut. Kamera dostępna jest opcjonalnie – laptop nie ma jej domyślnie wbudowanej.

Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q oferuje zestaw czterech mikrofonów. Dwa głośniki wysokotonowe (tweetery) emitują dźwięk z tyłu klawiatury, natomiast dwa głośniki niskotonowe (woofery) odbijają dźwięki o niskiej częstotliwości od powierzchni pod laptopem. Razem ma to tworzyć świetne efekty dźwiękowe, w szczególności jeśli chodzi o basy. Laptop rzeczywiście ma sporą maksymalną głośność, ale dźwięki moim zdaniem dosyć mocno się wtedy zniekształcają. Na mniejszej głośności jest już znacznie lepiej, choć nadal uważam, że wysokie dźwięki są lekko przesadzone. Natomiast fajnie brzmią dźwięki średnie i niskie. Generalnie spokojnie możecie na głośnikach słuchać muzyki – może nie ma maksymalnej głośności, ale na średniej powinno być całkiem ok.

Parametry techniczne Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q

Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q to oczywiście jeden z najwydajniejszych laptopów na rynku. Ma on procesor AMD Ryzen 9 5900HX, który ma 8 rdzeni i 16 wątków. Bazowe taktowanie wynosi 3,3 GHz, a boost 4,6 GHz. procesor jest odblokowany, więc możecie jeszcze próbować go podkręcić. CPU pracuje ze stałą mocą do 54 W przy aktywnej grafice, natomiast przy obciążeniu tylko PCU do 80 W. Zastosowana pamięć RAM to 2x 16 GB DDR4-3200. Pracuje ona w trybie dual, więc możemy liczyć na jej świetne osiągi.

Karty graficzne są dwie: zintegrowana AMD Radeon oraz dodatkowa Nvidia GeForce RTX 3080 (115 W). Taka konfiguracja ma zapewnić dłuższy czas pracy na baterii oraz świetne osiągi w grach. Karta Nvidii pracuje z taktowaniem do 1645 MHz przy 115 W. RTX 3080 debiutuje też w laptopach i jako jedni z pierwszych w Polsce będziemy mogli pokazać Wam, na jaką wydajność rzeczywiście możecie liczyć. Warto tutaj też pamiętać, że Nvidia wprowadziła na rynek Dynamic Boost 2.0, który automatycznie dostarcza niezbędną moc dla układu graficznego, jego pamięci oraz procesora, zapewniając wzrost wydajności. Działanie laptopa jest więc stale optymalizowane pod katem maksymalnej wydajności podczas gamingu i pracy twórczej.

Z pozostałych parametrów warto wspomnieć o dwóch dyskach SSD 1 TB NVMe PCI-E 3.0 x4 połączonych w RAID 0. Taka konfiguracja również wpłynie na wysokie osiągi dysków – producent mówi nawet o transferach do 7000 MB/s. Odnośnie łączności bezprzewodowej to nie zabrakło WiFi 6 (802.11ax) oraz Bluetooth 5.1.

Czytaj też: Microsoft Surface Book 3, czyli mieszane uczucia
Czytaj też: Test Asus VivoBook S14 – piękny laptop w dobrej cenie
Czytaj też: Test Asus ROG Zephyrus Duo 15. Gamingowy laptop z przyszłości

Testy matrycy Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q

Testy wykonałem przy wykorzystaniu kalibratora Spyder 5 Elite. Opis, co oznaczają konkretne wykresy i wyniki, znajdziecie pod tym linkiem.

Zmierzone pokrycie kolorów sRGB to 100%, 81% AdobeRGB i 83% DCI-P3. Są ro bardzo dobre wyniki, które są zgodne z zapewnieniami producenta. Gamma wynosi 2,3, czyli trochę odstaje od idealnej. Kontrast przy 100% jasności to 860:1, a punkt bieli jest równy 6700K. Matryca ma jednak problemy z jakością podświetlenia. Prawy dolny róg odstaje nawet o 21% od reszty, co może być już widoczne i czasami przeszkadzać. Plusem jest jednak maksymalna jasność sięgająca aż 381,9 cd/m^2. Odwzorowanie kolorów również jest bez większych uwag – średnia delta-E to 1,38. Jest to więc dobra matryca, ale ma ona swoje wady – do ideały trochę jej brakuje.

Plusem jest za to aż 300 Hz odświeżanie oraz Adaptive Sync. Dzięki temu w grach zdecydowanie odczujecie różnicę w płynności obrazu. Będzie to miało w szczególności znaczenie przy tytułach esportowych, gdzie takie wartości odświeżania potrafią robić różnicę. Gracze będą więc bardzo zadowolenie z tego, co oferuje matryca.

Testy Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q w programach

Testy wykazują bardzo dobrą wydajność laptopa. Powinien on więc bardzo dobrze sprawdzić się w zastosowaniach profesjonalnych. Warto zwrócić uwagę na wysokie wyniki testów dysku czy procesora. Ryzen 9 5900HX z 8 rdzenia i 16 wątkami zapewnia więc znakomita podstawę pod wydajną konstrukcję. Tutaj jeszcze parę słów o jego taktowaniu w wielowątkowym teście Cinebench R23. Początkowo taktowanie wynosiło 3,9-4,0 GHz, natomiast z czasem spadało do 3,5-3,6 GHz. Throttling jest niestety więc widoczny i przy dłuższych obciążeniach procesora taktowanie może spadać. Wyniki GPU Score w 3DMark pokazują, że grafika ma wydajność pomiędzy desktopowym RTX 2070 SUPER a RTX 2080 SUPER.

Testy Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q w grach (rozdzielczość 1920 x 1080)

Oczywiście w każdym z tytułów Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q zapewnił średnio powyżej 60 fps. Spokojnie możecie więc odpalać nawet najnowsze tytuły na maksymalnych detalach i cieszyć się w pełni płynną rozgrywką. Wyniki nie są jednak jakieś wybitnie wysokie i do komputerów z desktopową wersją RTX 3080 i z i9-10900K naprawdę sporo im brakuje.

Czytaj też: Test Huawei MateBook 13 2020 AMD. Czy ten Ryzen jest faktycznie gorszy?
Czytaj też: Test Lenovo Yoga S940. Mało Yogi w Yodze, ale to udany ultrabook
Czytaj też: Test Huawei MateBook 13 2020. Te laptopy są zbyt dobre!

Testy Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q w grach (RT i DLSS)

Udało mi się także sprawdzić, jak laptop spisuje się w grach z włączonym ray tracingiem i DLSS: Jakość. Bez DLSS wyniki są bardzo niskie i jedynie jeśli zadowala Was 30 fps to można mówić o płynnej rozgrywce. Po włączeniu DLSS sytuacja się zmienia i gry są znacznie bardziej płynne. Warto zwrócić jednak uwagę, że jedynie Control przekracza średnio 60 fps, pozostałe gry nadal notują średnie fps poniżej 60.

Testy pracy na baterii, głośności i temperatury Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q

Maksymalny kąt otwarcia klapy

Ponieważ laptop to konstrukcja gamingowa zdecydowałem się na realizację obciążenia poprzez uruchomienie na 15 minut gry Cyberpunk 2077 przy ustawieniach Ultra. Powinno to dobrze oddać zachowanie laptopa podczas grania, do którego sprzęt został stworzony. Spoczynek polegał na włączonej przeglądarce Chrome, włączonym Wi-Fi, programach do sprawdzania temperatur oraz 100% jasności.

Temperatura (spoczynek / obciążenie):

  • CPU: 59 °C / 85 °C
  • GPU Nvidia: 42 °C / 82 °C

Głośność (tło 34 dBA, odległość 20 cm, spoczynek / obciążenie):

  • 37  dBA / 46,3 dBA

W spoczynku laptop jest w miarę chłodny, ale jego chłodzenie na pewno będzie słyszalne. Szum jest wyczuwalny przy siedzeniu blisko laptopa i może on maniakom ciszy zdecydowanie przeszkadza. Ale wtedy jeszcze nie jest tak źle.

Czytaj też: HP Envy 13 – kompaktowy sprzęt dla osób szukajach ładnego ultrabooka
Czytaj też: Test laptopa Huawei Matebook X Pro (2019)
Czytaj też: Test laptopa Dell Inspiron G3 15 3590

Pod obciążeniem w grze Cyberpunk 2077 na początku podczas przechodzenia się ulicami Nigh City taktowanie procesora wynosi 4,1-4,2 GHz, ale z czasem temperatury zaczynają dochodzić do nawet 92°C. Całość po chwili grania stabilizuje się na taktowaniu 3,8-3,9 GHz i temperaturze ok. 85°C. Musicie jednak mieć na uwadze, że jak zaczniecie niszczyć auta, zaczną one wybuchać i zleci się mnóstwo policji to taktowanie chwilami potrafi spaść nawet do 3,3 GHz. Throttling przy bardziej wymagających miejscach będzie więc widoczny. Temperatura karty graficznej nie przekracza 82°C, więc tutaj jest dobrze. Natomiast laptop na pewno będzie głośny podczas rozgrywki. Nie jest to może tak słaba kultura pracy jak we wcześniejszych konstrukcjach, które testowałem, ale nadal uważam, że wyciszające słuchawki są podstawą do przyjemnej rozgrywki. Sama obudowa laptopa potrafi nagrzać się do prawie 50°C w niektórych miejscach, ale jest to nad klawiaturą, więc tutaj nie powinniście obawiać się problemów.

W przypadku czasu pracy na baterii wykorzystałem domyślne ustawienia oszczędzania energii, które włączają się po odłączeniu zasilacza. W spoczynku (włączone WiFi, włączona przeglądarka Chrome). W takiej konfiguracji laptop wytrzymał niecałe 3 godziny. Po włączeniu Cyberpunk 2077 laptop wytrzymał niecałą godzinę.

Podsumowanie testu Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q 

Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q to zdecydowanie jeden z ciekawszych laptopów na rynku. Cena zbliżonej do testowanej wersji wynosi 13 799 zł. Jest on świetnie wykonany i oferuje prawdziwie gamingowy wygląd. Ogromny plusem testowanej konstrukcji jest klawiatura optyczno-mechaniczna, którą z pewnością docenią gracze. Sprawuje się ona świetnie i korzystanie z niej to czysta przyjemność.

Matryca jest całkiem niezła, ale nie została pozbawiona wad. Najbardziej może przeszkadzać nierównomierność podświetlenia, która jest dosyć spora. Natomiast 300 Hz odświeżanie na pewno docenią gracze, w szczególności w tytułach esportowych.

Laptop oferuje też topową specyfikację. Połączenie dwóch dysków NVMe w RAID 0 sprawia, że prędkości w testach są naprawdę świetne. Sam procesor w połączniu z RTX 3080 sprawuje się bardzo dobrze w grach, choć niestety trzeba uważać na pojawiający się Throttling, który z czasem negatywnie wpłynie na wydajność. W testowanej rozdzielczości nie ma jednak problemów z osiągnięciem płynnej rozgrywki przy maksymalnych detalach w grach – nawet tych najbardziej wymagających. Także po włączeniu RT z DLSS spokojnie będziecie mogli cieszyć się nowymi tytułami, choć przy ustawieniu Jakość ilość fps będzie często tylko w okolicy 60. Nie oczekujcie też wydajności na poziomie desktopowych odpowiedników sprzętu – tutaj niestety będzie znacznie słabiej.

Czytaj też: Test laptopa ASUS ZenBook 14 UX434F
Czytaj też: Test Surface Pro 7 – może być lepiej?
Czytaj też: Test laptopa Lenovo Legion Y540-17IRH-PG0

Temperatury podzespołów pod obciążeniem są w miarę niezłe. Plusem jest też brak mocnego nagrzewania się samej klawiatury, przez co nie będzie problemów przy dłuższej rozgrywce. Może jednak przeszkadzać hałas, który pod obciążeniem robi się dosyć spory. Tutaj polecam mimo wszystko zakup wyciszających słuchawek. Niestety nie macie tez co liczyć na dłuższy czas pracy na baterii – tutaj mocne podzespoły sprawiają, że jest on dosyć krótki.

Asus ROG Strix SCAR 17 G733Q jest więc bardzo dobrą konstrukcją, która na pewno jest warta naszej rekomendacji. Jeśli szukacie wydajnego laptopa dla graczy to spokojnie możecie kupować testowaną konstrukcję.