WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zmiennokształtne nanocząsteczki

Niezwykłego odkrycia zmiennych form lub stanów skupienia nanocząsteczek dokonał zespół badawczy prof. Ju Li ze znanego i szanowanego Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Podczas eksperymentu, przeprowadzanego na nanocząsteczkach srebra o wielkości nie przekraczającej 10 nanometrów w pokojowej temperaturze, okazało się, że poszczególne cząstki srebra znajdujące się w ciekłym stanie skupienia, wewnątrz nie są już tak podatne na zmiany kształtów. Nanocząsteczki te, mimo iż z zewnątrz przywodzące na myśl ciecz i siłą rzeczy będące podatnymi na zmiany kształtów, wewnątrz mają strukturę zwartych kryształów i, delikatnie rzecz ujmując, nie dają się łatwo przekształcić.

Naukowcy nie spodziewali się, że w nanocząsteczkach srebra, z ich dość wysoką temperaturą topnienia, sięgającą 962 stopni Celsjusza, będą w stanie zaobserwować takie prawidłowości. Mimo, iż wcześniej wskazówek na temat zachowań cząstek dostarczyła cyna, przez jej znacząco niższą temperaturę topnienia, srebro niemal nie było brane pod uwagę w poszukiwaniach opisywanego fenomenu. Zespół naukowców z prof. Ju Li na czele zakłada, że odkrycie może mieć poważne konsekwencje na wielu szczeblach nauki i technologii, od nowoczesnej elektroniki po farmacje.

Nanocząsteczki wykorzystywane są w wielu dziedzinach z pogranicza badawczo-przemysłowego, gdzie oczekuje się od nich względnej łatwości w dostosowaniu ich kształtu oraz jego późniejszej trwałości. Odkrycie naukowców z MIT może skomplikować proces produkcyjny oraz stać się trudną do obejścia barierą w dalszym rozwoju nowoczesnych technologii.

[ Źródło: www.sciencedaily.com, Zdjęcie: Yan Liang]