Badacze z University of Southampton opracowali najpojemniejszy i jednocześnie najwytrzymalszy nośnik danych na świecie. Rozwiązanie nazwane zostało „5D data storage”, czyli przechowywanie danych w pięciu wymiarach. Jakkolwiek ponadstandardowa ilość wymiarów może się kojarzyć z tanim chwytem marketingowym, to rozwiązanie stworzone przez Brytyjczyków jest jak najbardziej realne… i będzie realne jeszcze bardzo długo.

Rozwiązanie opiera się na użyciu kwarcowych dysków, na których dane zapisywane są za pomocą lasera. Femtosekundowe pulsy lasera powodują powstawanie w materiale trzech warstw nanostruktur oddzielonych od siebie o zaledwie kilka mikrometrów. Nanostruktury te zmieniają polaryzację przechodzącego przez nie światła, i to właśnie ta informacja stanowi podstawę zapisu danych.

Sama nazwa 5D pochodzi od tego, że zawartość dysku zależy od położenia nanostruktur w trójwymiarowej przestrzeni, ich wielkości oraz orientacji. Taki zapis w kwarcowym podłoży może przetrwać ogrzanie do temperatury 1000oC, a w delikatniejszych warunkach (na przykład w piekarniku ustawionym na 190oC) jego trwałość szacuje się na 13,8 miliarda lat, czyli około trzykrotnie więcej niż przetrwa jeszcze nasza planeta zanim zostanie pochłonięta przez Słońce.

5D data storage.jpg_SIA_JPG_fit_to_width_INLINE

Badacze już wcześniej próbowali zapisywać dane na kwarcowych płytkach w technologii 5D. W 2013 roku udało się w ten sposób zapisać 300kb informacji. Jednak dzięki ostatnim badaniom uczonych z University of Southampton na malutkiej płytce z łatwością mieszczącej się w dłoni da się zapisać 360TB danych. Dotychczas autorzy rozwiązania, chcąc je przetestować, zapisali w kwarcu m.in. Biblię, Powszechną Deklarację Praw Człowieka, Optykę Newtona czy Magna Carta. Niestety nie znamy jeszcze prędkości zapisu ani odczytu.

[źródło i grafika: southampton.ac.uk]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej