WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Specjalna naklejka sama zaaplikuje lek pacjentom poddanym chemioterapii

Chemioterapia to niezwykle trudne i obarczone wieloma skutkami ubocznymi leczenie, ale pomaga ocalić nie jedno życie. Chory poddający się tej terapii traci białe krwinki, które odpowiedzialne są za naszą odporność. Aby je odbudować, chory musi przyjmować lek pobudzający ich produkcję –  jest nim Neulasta. Haczyk polega na tym, że środek musi zostać podany pacjentowi dzień po chemioterapii, inaczej nie zadziała.

Wtedy z pomocą przychodzi specjalna naklejka od firmy Amgen, która aplikowana jest pacjentom zaraz po zabiegu, aby upewnić się, że otrzyma on zastrzyk dokładnie dzień po chemioterapii. Ze względu na to, że efekty uboczne chemioterapii są wprost okropne, pacjenci nie zawsze mają bowiem chęci, a przede wszystkim siły, aby na drugi dzień pojawić się u lekarza po zastrzyk z Neulasta. Naklejka z lekiem zapewnia natomiast podanie leku w odpowiednim czasie, w komfortowych warunkach, pozbywając się przy okazji  problemu niepotrzebnych i uciążliwych kolejek w poczekalniach.

Istotne jest również to, że zastrzyk z Naulastą w formie naklejki nie wymaga pomocy specjalisty. Wykorzystuje on małą igłę, która wsunięta pod skórę zapewnia poprawne aplikowanie środka na pobudzenie produkcji białych krwinek. Naklejka założona w klinice, zaraz po przyjęciu porcji chemioterapii, może zostać ściągnięta w domu bez potrzeby wzywania pomocy lekarskiej. Wygląda na to, że chociaż trochę ułatwi to życie wszystkim chorym na raka, poddawanym tak uciążliwej terapii.